| alma200033 a întrebat:

Hey! Este adevărat că de la lipsa de somn și stres poți avea halucinații?

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, daca nu dormi o perioada lunga de timp pentru ca organismul incearca sa isi induca singur o stare de veghe si atunci imaginile de vis se suprapun peste cele din realitate si rezulta halucinatiile

| aXy99 a răspuns:

Da.
Dar nu cred ca e cazul tau.

| Bizon95 a răspuns:

Halucinatii numai spre sfarsit (dupa 11 zile nedormite... MORI)
insa, sa dormi in picioare SI sa visezi, chiar vivid... DA (care seamana destul de mult cu o halucinatie)

| Furnicuta000 a răspuns:

Se poate dar nu se intampla asta daca stai o noapte nedormita ci daca stai zile intregi, ceea ce e rar pentru ca eu una daca nu dorm 24 h adorm si in picioare laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

In condiții extreme, da, este posibil.

| christine99 a răspuns:

De la lipsa totală de somn îți poți leza creierul, gen dacă nu dormi deloc, nici nu știu dacă poți rezista 3 zile fără să dormi, iti scad toate capacitățile mintale. Stresul nu provoacă halucinații lol iti dai seama ce ar fi in lume, nu e adevărat.

| stelian77 a răspuns:

Nu cred ca halucinații

dar amețeli foarte mari vor fi și stari de confuzie