| alma200033 a întrebat:

Hey! La femeile însărcinate se fac analize pentru sifilis atât la mama cât și la făt?

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ti s-a mai raspuns la intrebarea asta. Analizele de genul ar trebui sa se faca inainte de actul sexual. Ca femeie sau ca barbat, nu ai vrea sa faci sex neprotejat cu orice persoana care poate purta sifilis. Deci, inainte de actul sexual, inainte de a concepe un copil, se fac analize de catre ambii parteneri, iar de catre mama se fac in perioada imediat urmatoare dupa ce a aflat ca este insarcinata. La fat nu se fac astfel de analize.

| Frank51 a răspuns:

Daca mama are sifilis, fatul poate fi infectat in orice perioada a sarcinii. Sansele ca fatul sa supravietuiasca sunt mari, deoarece se stie ca infectia este prezenta si se face tratament din primele luni de sarcina.