| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Oamenii cu boli cronice caruia le trebuie pastile toată viața, pentru a nu îmbolnăvi ficatul trebuie și pastile de protecție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de situatie unii au tratamente multiple altii nu

| DenisIonut01 a răspuns:

Cel mai bine intrebi un medic. Eu iti pot recomanda spirulina cu catina, ajuta nu doar ficatul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hepatoprotect

| aXy99 a răspuns:

Depinde ce medicamente iau.

| Speranta12 a răspuns:

Un profesor bun ne-a zis ca ficatul nu se poate apara prin pastile de protectie. Este o minciuna. Vanzarea de pastile de protectie pentru ficat este doar o afacere care sa faca multi bani.

| Simpatic a răspuns (pentru Speranta12):

Te contrazic, silimarina (armurariu) este una dintre plantele care protejeaza ficatul, o arata studii de specialitate.
Acum depinde de problema, daca e una grava normal ca protectiile de ficat numai au ce sa faca.

| Speranta12 a răspuns (pentru Simpatic):

Mda, dar majoritatea pastilelor din comert care pretind ca ajuta ficatul, nu sunt facute pentru asa ceva, sunt mata-n sac. Ficatul nu se protejeaza prin pastile.

| doctorandus a răspuns (pentru Speranta12):

Silimarina se absoarbe greu. Exista o substanta derivata din ea, silipida, care se absoarbe mai bine.