| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Oare din ce cauză apar la o persoana de 40 de ani pete roșii pe tot corpul care produc mâncărime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu apar decat la alcoolici sau la cei care au probleme cu intoxicatiile alimentare, fiind o reactie a corpului care iti arata ca nu-i ceva in regula cu ficatul sau stomacul tau.
Nu-i cazul sa generalizezi, ca nu toate persoanle de peste 40 sunt bolnave.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pot apărea la orice vârstă, dacă e să se-ntâmple.;)
Reactii alergice, fie la antibiotice, fie la un produs alimentar, fie detii un animăluț care are puricei.
Dar, citeste si aici despre câteva cauze:
http://www.romedic.ro/pete-rosii-pe-piele-primul-ajutor-0P32387
http://www.sfatulmedicului.ro/......iele_36391
Du-te la medicul de familie, nu sta așa... :)
Am avut și eu o reactie alergică, asemănătoare, la un antibiotic (nu era așa puternic, dar organismul meu nu l-a acceptat), însă nu aveam mâncărimi. Apăruse niste pete rosii, trasate atât de fain, parcă cu rigla, pe spatele piciorului. În două zile s-au retras, putin câte putin, fiindca am oprit administrarea medicamentului.

| Digikey a răspuns:

Poate fi o alergie.Dar este dificil de individuat factorul alergen.
Pot fi anumite medicamente, anumite alimente anumite substante cu care intra in contact la munca sau la vreo distracie,acarieni, etc.
Eu mi-am dat seama ca sunt intolerant la lactoza dupa cativa ani.
Trebuie facut mai intai un test alergologic cutanat

| Nume6 a răspuns:

Alergie cel mai probabil si e bine sa consulti doctorul de familie care o sa te intrebe ce ai mancat, daca iei vreo pastila, ce ai facut in ultimele zile(daca te ai supus vreunei substante toxice) etc.

| Elelei a răspuns:

De la o simpla toxiinfectie alimentara si pana la o boala venerica, poate fi orice. Fuguta la medic pana nu infectezi si pe altii.