| Xaya a întrebat:

Acum cateva luni ma plimbam cu catelul pe straduta din fata casei mele (in forma de L, eu stau pe la mijlocul partii lungi care se termina in sosea si partea scurta ajunge pana in gardul fostei mele case, iar poarta era blocata. Undeva pe la colt este o alee care iese intr-un spatiu de parcat utilaje si acesta la randul lui intr-o sosea)
Bine, m-am lungit. Deci ma plimbam cu catelul si cand am ajuns la capatul partii scurte a aparut unul cu o masina BMW care a deschis frumusel geamul si m-a intrebat unde este posta. I-am spus unde este dar ca e inchis de 1 iunie si a iesit din masina. M-a intrebat cati ani am, daca am iubit sau daca vreau sa iesim la un suc. L-am intrebat daca se da la mine si a spus "Am 20 de ani, esti prea mica" In timp ce incercam sa ii ocolesc inrebarile ma indreptam spre coltul aleii luandu-ma dupa caine si incercam sa termin conversatia, dar m-a intrebat "Esti virgina?" In acel moment i-am spus "Nu inteleg de ce iti pasa, uite chiar trebuie sa ma duc sa mananc mi-e foame" si am mers cat am putut de repede spre casa, apoi mi-am dat seama ca am lasat catelul pe alee si mi-era frica sa nu il loveasca intentionat din moment ce nu am lasat omul ala sa ma ia cu masina, tin sa mentionez a vrut sa imi ofere 50 de lei pentru o plimbare de 10 minute cu masina, evident ca am refuzat, deci am luat catelul si am intrat in curte, am fugit la mama si i-am spus ca am scanat si numarul de inmatriculare. Nu stiu de ce am fost asa de proasta incat sa nu ma rog de mama sa se duca la politie, acum mi-e frica sa ies si pe aleea din fata casei. Eu vreau sa explorez, sa merg cu bicicleta pe langa padure, dar trebuie sa ma uit tot timpul in spatele meu si sa iau pe cineva cu mine fiindca mi-e frica, nu am mai scos bicicleta sau rolele din casa de atunci, si ar fi stupid sa raportez cazul abia acum.
Intrebarea mea este: ce pot sa fac? Daca a incercat sa ma ia si sa ma violeze o data poate altcineva si a doua oara, stau intr-un sat cu destui tigani carora li se scoala cand vad fete ca mine. Ar trebui sa ma inarmez? Sa ma imbrac cu toale murdare sa nu mai par atractiva? Nu vreau sa traiesc asa! Nu cunosc prea multi oameni in sat, doar o colega, trei fetite cu mult mai mici si pe var-miu fiindca merg la scoala mai departe. Ajutor? Vreau sa fiu libera din nou. Scuze daca am gresit categoria
PS

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ideea este ca ar trebui sa fii mereu insotita de cineva, mai ales ca stii ca sunt si tigani prin apropiere. Daca nu ai prietene sau pe cineva cu care sa te plimbi, indicat ar fi sa o inviti pe mama ta sa vina cu tine - ea poate merge in urma ta si tu te poti plimba cu rolele sau cu bita, macar pana vezi ca totul e OK si mai prinzi curaj. Sau poti lua mereu tel. cu tine, o suni pe mama ta si lasi tel. pornit cat timp te plimbi cu rolele si mereu spui pe unde te afli. Eu mai fac asta si acum, cand merg de acasa, si nu ma simt in siguranta! Daca observ ca, ceva ma nelinisteste, ii anunt degraba! Uneori ne vorbeste constiinta protectiva, alteori e doar un gand insa e bine luat in seama, dar nu exagerat. Daca vezi ca este ceva neOK, poti apela la prima casa sau persoana care iti este in cale! NU se supara nimeni, daca intri si ceri ajutor! Majoritatea au copii si stiu ce se intampla in zilele noastre. Numai bine!

| Xaya explică (pentru Caro34):

Mersi! Sa sun pe altcineva in afara de 112 cand simt ca sunt urmarita ar fi in zadar cel mai probabil nu ar ajunge la timp, insa ma bucur ca mi-a raspuns cineva care cunoaste situatiile de genul

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Hai sa nu exageram atata de tare daca tu ii ocolesti sau nu ii bagi in seama nu cred ca te ia nimeni din plina strada cu forta. Daca ai fi pe un drum sau undeva unde nu trece si nu vede nimeni poate exista o posibilitate dar altfel nu cred ca ar fi cineva asa tampit.Ca s-a bagat in seama cu tine si ti-a facut avansuri limbidinoase da sunt destui si o sa mai fie.Hai la oras si ii vezi prin parcuri si colturi cum se m-a sturbeaza si nu au 3 cu nimeni. Daca mergi la politie si spui ce ti s-a intamplat o sa fi sfatuita sa nu mai dai atentie tuturor obsedatilor sexuali de pe strada si simplu sa nu mai vorbesti cu straini

| WaterDrop a răspuns:

Nu este ilegal sa vorbeasca cu tine, deci politia nu prea are ce sa faca.De fapt politia nu poate face nimic pana nu se intampla. Incearca si tu sa eviti zona lor si nu`i mai baga in seama pe viitor.

| Xaya explică (pentru WaterDrop):

Oricum zona era o fundatura, masina in fata, gardul in spate, ma gandeam ca probabil nu sunt prima, daca stii ce zic. Treaba e ca mai de mult se adunau "viespi" in coltul ala, fete si baieti de 16-17 ani si probabil omul se astepta si el sa fie din astia pe acolo, si m-a gasit pe mine!

| T2LS a răspuns:

Nu prea reușesc să înțeleg din mesaj dacă ești majoră sau nu. Dacă ai peste 18 ani, vorbește cu tutorii tăi și spune-le că trebuie să dai pentru cursuri de port-armă. O armă de foc calmează pe oricine, oricând dacă vrea să te rănească în vreun fel. Dacă cineva vrea să te abuzeze sexual, arma poate fi folosită conform legii. Dacă ești sub 18 ani, ia mereu la tine un spray cu piper, sau o armă albă pe care să o ți în geantă etc. Ține minte faptul că legea nu prea stă bine în cazul în care ești găsită cu o astfel de armă la tine, mai ales dacă ai încercat să o folosești pe cineva. În legitimă apărare este permisă folosirea oricărei arme, obiect etc la îndemână pentru siguranța personală, dar încearcă să nu-l omori (nu de alta dar să nu te simți prost pentru asta). În opinia mea țăranii de genul ăsta există mai la tot pasul, disperați care mai de care și nu ai alte soluții să te aperi împotriva lor. Ai spus că nu prea cunoști lume, deci nici nu ai niște băieți prieteni care să te apere. Ai mereu grijă, și dacă te simți vreodată în nesiguranță (dacă nu vrei să aplici una dintre metodele de mai sus), sună mereu la poliție pentru că, cât de cât, polițiștii sunt acolo de cele mai multe ori dacă ai nevoie de ei. Chiar și așa, nu te poți baza pe faptul că vor ajunge la timp. Așa că, dacă ai în posesia ta o armă, te poți apăra în caz de orice până la sosirea echipajelor de poliție. Dacă ceva din ce am scris aici este neclar, îmi cer scuze și te rog să-mi lași mesaj și voi încerca să te lămuresc. Dacă ai întrebări, le aștept aici sau pe privat. Multă sănătate și grijă.

| Xaya explică (pentru T2LS):

Eu sunt mai paranoica, deci oricine merge in urma mea e suspect. Un spray cu piper este util, dar cineva alaturi este perfect. Exista sanse mai mici sa se ia cineva de mine in grup

| T2LS a răspuns (pentru Xaya):

Și, să zicem că, persoanele care îți sunt alături, nu sunt suficient de puternice să oprească un posibil agresor? Vezi de ce am apelat la arme?

| Xaya explică (pentru T2LS):

Nimeni nu a spus ca nu ai dreptate, un spray cu piper am in casa pentru hoti. Daca este vorba de un grup unul dintre noi poate suna la politie si sa ceara urmarirea masinii prin gps daca e vorba de una mai bengoasa ca acel BMW. Mersi oricum

| Xaya explică (pentru T2LS):

Si nu, nu sunt majora, am doar 14 ani