| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare care e putin mai ciudata. Daca bei cola destul de des, exista posibilitatea sa te dizolvi pe interior?
Adica, am auzit ca daca pui seara o bucata de carne intr-un pahar de cola, pana dimineata se dizolva.
Deci, exista posibilitatea sa te dizolvi pe interior, daca bei cola des?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Maelis a răspuns:

Nu, acest lucru este imposibil dar asta nu însemna că excesul de cola nu te poate afecta. Gandeste-te doar cât zahar conține, dacă nu te-ai uitat iți spun eu, enorm. În plus conține tot felul de chimicale care în timp pot influenta apariția anumitor boli. În cocluzie chiar dacă nu te dizolvi pe interior ai toate șansele sa iți distrugi sănătatea. Asta nu însemna că nu trebuie sa mai bei deloc, ci doar sa bei în cantități mai mici.

| doctorandus a răspuns (pentru Maelis):

Exista si Cola fara zahar. In rest ai batut campii.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar... nu ai vazut niciodata oameni mergand pe strada cu gauri prin ei?

| Drimmero a răspuns:

Ficatul ti-l distrugi 100%, stomacul, inima...dar asta in timp

| Florentina9210 a răspuns:

Logic. La cat cola am baut eu, ar trebui acum sa fiu in stare de descompunere.
Nu, nu e adevarat. Dar, da. Excesul poate dauna organismului. Doua cani pe zi, este acceptabil si in rest apa. Eu asa beau. A fost un timp cand beam foarte mult si aveam probleme cu stomacul.

| peperonies a răspuns:

Acidul gastric are ph-ul intre 1.5 si 3.5. Cola are 2.5. Daca nu dizolva stomacul esti destul de ok.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu. Dar excesul de bauturi carbogazoase de orice fel nu e deloc benefic pentru sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cola, pepsi si energizantele sunt daunatoare organismului, in timp vei vedea, flora intestinala posibil distrusa, probleme grave la stomac, la ficat, la inima si toate cele, nu mai bea, bea rar daca o faci si in cantitati sub 500ml.

| Eu2208 a răspuns:

Nu este adevarat dar... Nu ne face bine cola (stim cu totii) Iti cauzeaza boli si etc. dar nu ne dizolvam.
PS: Cola e buna pentru a curata rugina de pe fier

| AkiseAru a răspuns:

Ba sa stii ca e posibil! Cand dormi o sa te dizolvi e dinauntru si o sa-ti faci o gaura in burta si o sa creada lumea ca esti din Resident Evil 7. Serios vorbesc, acum scriu cu burta rolling on the floor

| AlexCris a răspuns:

Hmmm sincer pare rupt de realitate aceasta intrebare, imi imaginez oameni cu gauri in ei mergand pe strada cazandule mancarea din ei s-a.m.d... sincer este posibil sa iti perforezi stomacul daca bei acid de baterie, sau poate sa si mori. happy

| doctorandus a răspuns (pentru AlexCris):

Stomacul are pH-ul similar cu cel al acidului din baterie.

| Ph3N0meN a răspuns:

Nu, nu te poti 'dizolva' in interior daca bei cola in exces, dar in timp pot aparea probleme ale sanatatii din cauza zaharului excesiv, adica, incearca sa pui o doza de cola intr-o tigaie sa vezi cum se caramelizeaza tot zaharul ala. Toata tigaia se va umple de zahar!