| Panteraa a întrebat:

Am sunat astazi pe cineva din Italia cu numar de Romania. Nici eu nici acea persoana nu avem roaming. Cum e posibil sa sun pe numar de Romania in alta tara si sa raspunda? (reteau Orange). Sau funda. PS: Dupa doua minute de vorbit s-a inchis si nu am mai putu suna.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

1. Tie nu iti trebuie roaming sa suni in alta tara.
2. Persoana respectiva are roaming activat dar probabil nu stie.
3. Ai vorbit cu acea persoana pana i s-a terminat creditul. Daca nu mai are credit nu mai poate fi apelata.Persoana respectiva este taxata in momentul cand este sunata in roaming.

| Panteraa explică (pentru neluL):

1. Eu am sunat acea persoana.
2. Cu siguranta nu are roaming.
3. Nu mi-a s-a terminat creditul deoarece am sunat pe minute si nu mi le-a luat si cand sunam din nou nu imi baga nici macar casuta vocala sau sa imi dea ocupat sau sa imi zica ca nu mai am credit, pur si simplu sunam si fara sa se auda nimic se inchidea singur.

| neluL a răspuns (pentru Panteraa):

1.Nu era vorba de creditul tau, e vorba de creditul persoanei care ai sunat-o! REPET - o persoana care este sunata in roaming este taxata. Tu cand ai sunat-o esti taxata normal dar acea persoana este si ea taxata cu tarifele de roaming care sunt mult mai mari. Acea persoana nu mai are credit si de aceea nu va auziti.
2. Daca nu are roaming activat inseamna ca e in Romania.
3.Nu exista ca o persoana care are numar de telefon din Romania sa poata vorbi din alta tara fara roaming activat indiferent de reteaua de telefonie mobila din care face parte.