| anonim_4396 a întrebat:

Care pot fi efectele daca am baut o data ceai verde?
Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu prea o să vezi "efectele" bând o singură dată ceai verde. Stai liniştit, nu are acelaşi efect puternic ca şi cafeaua. Ar trebui să bei minim de 3 ori/zi ca să simți mici diferențe.

| Mayhem666 a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Am citit ca ceaiul verde are o cantitate moderata de cafeina, spre deosebire de cafea, care are o cantitate mult mai mare. Cred ca o sa ma apuc sa beau in fiecare zi ceai verde.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Mayhem666):

Toate bălăriile sunt scrise pe internet/reviste/cărți. La TV mulți nutriționişti habar n-au despre ce vorbesc. Se contrazic între ei.
Eu te asigur din propria experiență că nu are efect energizant aşa mare ca şi cafeaua normală. Am renunțat la cafea minim 8 ani, am băut vreo 2 pahare mici tot anul trecut să fac față examenelor. Nu am putut să dorm 2 zile, aveam şi palpitații.
Pot bea găleți de ceai/cafea verde şi nu pățesc nimic. Dacă te alimentezi corect, o să aibă efect laxativ.

| RAY a răspuns:

Man fiecare organism reactioneaza diferit

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca ai baut doar o data ceai verde, efectele nu sunt mari. Probabil nici nu o sa le observi. Mai ales daca esti obisnuit sa bei cafea sau alt energizant. Efectul cel mai observabil al ceaiului verde este faptul ca iti ofera energie si din propria mea experienta, iti ofera energie pe o perioada mai indelungata decat cafeaua. Insa depinde acum de corpul tau si de felul in care esti obisniuit. Daca nu esti obisnuit sa bei cafea si intr-o zi iti faci o cana mare de cafea puternica, iar a doua zi vei bea aceeasi cantitate, insa de ceai verde, efectele ceaiului verde nu vor fi atat de puternice precum cele ale cafelei. Daca esti deja obisnuit sa bei o ceasca mare de cafea puternica si o bei fara sa ii mai simti efectele (da, poti dezvolta toleranta la cafea, daca o bei suficient de des), iar a doua zi vei bea aceeasi cantitate de ceai verde, te vei simti mult mai energizat dupa ce ai baut ceaiul verde.

| FrateleTedur a răspuns:

Ceaiul verde are un efect asemanator cu cel al cafelei.

| eminescuhipiot a răspuns:

Nici unul, probabil pe moment ai simtit un usor efect asemanator cafelei, insa daca vrei sa te bucuri de beneficiile ceaiului verde, efectele nu se vad dupa un singur ceai.