| Lixandranumelamisto a întrebat:

Hey TPU! Credeti ca in Bucuresti te-ai putea descurca cu 500 de lei lunar? (Tu avand asigurata cazarea si intretinerea- apa, lumina, curent etc?)

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Pai e un calcul simpul. 500 si scazi mancarea ( cam 10 lei pe zi daca gatesti tot si iei ce e mai ieftin) deci ramai cu 200, din astia scazi inca cel putin 100 pe consumabile de prima necesitate - detergent de rufe, deodorant, gel de dus, pasta de dinti, hartie igenica, clor, absorbante daca esti fata, burete de vase (daca e bugetul total 500 de lei calculezi si aia 2 -3 lei, ca totul e la limita). Mai ai 100. Transport ca e mare Bucurestiul... Si cam gata. Asta fara abonament la telefon, fara o durere si sa vrei un Nurofen, fara o cafea de la automat, fara un film la cinema.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce obiceiuri ai. Daca fumezi, iesiri cu prietenii etc.

| Simpatic a răspuns:

E o suma mult prea mica pentru orice oras nu doar pentru Bucuresti, pe langa alimente mai ai nevoie si de alta natura
Imi e greu sa inteleg cum o persoana chiar numai pentru alimentatie poate trai cu 500 de lei
Greu, dar asta e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu 500 lei pe luna esti la limita sa iti asiguri alimentatia corecta.

Asta presupunand ca toti banii aia se duc pe hrana, adica nu platesti deloc transport, iesiri in oras, haine, abonamentele la tel, medicamente etc etc

| Lixandranumelamisto explică (pentru suntserios):

Pai o sa stau la camin. abonamentul la tel nu l platesc, mancarea va fi facuta la comun.

| suntserios a răspuns (pentru Lixandranumelamisto):

Eee, asta crezi tu ca mancarea va fi la comun.
plus, stii ce se intampla in camin, mai iesi la o bere, la o shaorma si intr-un weekend zboara 50-100 lei din aia 500.

| sierra1 a răspuns:

șaișpe lei pe zi papa! Wow, trai pe vătrai!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca stai intr-o zona naspa, la curte, cresti gaini si nu prea socializezi.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "a te descurca".

Chiar daca ai asigurate cazarea si utilitatile/intretinerea, 500 de lei pe luna nu-ti ajung decat cat sa nu mori de foame.

| dinaprilie a răspuns:

Mancarea este primul inamic, chiar de dimineata. Fa-ti o lista cu ce mananci pe o saptamana. Te incadrezi in 50 de lei? Si de aici vezi ce poti ajusta, taia, pune in plus in minus etc.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nici o alimentație să-ți ajungă nu-ți asiguri, că de sănătoasă nu mai zic...

| MariaEElena0505 a răspuns:

Dacă nu fumezi, nu bei, nu mergi in oras și trăiești singur, probabil. Adică acei 500 de lei sa fie doar de mâncare. Și mâncare cât mai ieftină ca sa ajungă pentru toată luna. ‘)

| Silviu0792 a răspuns:

Vreau sa cred ca intrebarea ta e pusa la misto .....esti nebun cu acte, in Bucuresti esti la limita si cu 2500 de ron in manarolling on the floor

| Lixandranumelamisto explică (pentru Silviu0792):

Razi tu dar ai mei nu si permit prea mult pentru a ma tine in facultate

| Silviu0792 a răspuns:

Eu zic sa stai potolit habar nu ai in ce te bagi, un om sanatos la cap cheltuie pe zi in jur de 65-85 de lei la un calcul fara sa platesti intretinerea ajungi in strada prin Bucuresti ....eu aveam salariu de 2000 cu chirie platita de parintii si nu imi ajungeau banii si nu fumam doar ocazional restul o bauta la 2 saptamani si 100 de ron lunar la jocuri si aveam 0 in buzunar