Întrebare recomandată | EmiliaSd88 a întrebat:

cum pot sa ajung cu trenul din Iasi in Budapesta? Avand in vedere ca sunt student si am gratuitate pe tren in Romania, cat ar trebui sa platesc?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi din Iasi pana la Cluj-Napoca. Din Cluj-Napoca este tren pana la Wiena si trece prin Budapesta, sau gasesti autocar. http://bit.ly/2HIkw5J
Uite si trenul: IR 143 Cluj-Napoca (07:35) – Budapesta (14:20/14:40) – Viena (17:21)
IR 144 Viena (10:42) – Budapesta (13:19/13:40) – Cluj-Napoca (22:25). Pretul este la autocar scris acolo pe link si la tren intrebi la CFR.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti merge cu trenul Iasi-Timisoara pana la Cluj, de unde schimbi pe careva tren international spre Budapesta.
Este ruta ceea mai scurta si mai accesibila pentru acest traseu.
Nu stiu, daca studentii au gratuitate totala si la trenuri accelerate (inter regio), dar daca da, atunci trebuie sa achiti doar contravaloarea trenului de la granita pana la Budapesta.
Mergi pana la gara CFR, acolo poti primi detalii exacte despre situatia ta.