| Bogdan201739 a întrebat:

stiti vreo limba straina? Si daca da m-ar interesa in cat timp ati invatat-o si in cam cat timp as putea sa o invat eu

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Engleza si momentan invat franceza. Depinde de interesul pe care-l acorzi. Eu recomand ca atunci cand incepi sa studiezi o limba straina, sa faci cu un profesor, macar sa-ti puna gramatica la punct si sa te familiarizeze cu pronuntia. Degeaba asculti tu 300 de inregistrari audio ale unei aplicatii, locul unui profesor care te si corecteaza nu-l va lua niciodata.

| Mayhem666 a răspuns:

Stiu engleza, pe care am invatat-o inca de la gradinita, dar nu prea mi-a fost de folos, din moment ce profesoara ne tot invata cam acelasi lucru, iar la liceu in loc sa facem ceva mai complicat, profesoara ne invata cum sa formam propozitii. Unde se pune subiectul, verbul, etc. asa ca am invatat-o singur, din filme, muzica, etc, si nu mi-a luat prea mult timp, din moment ce este o limba usoara, iar acum o stiu aproape la fel de bine ca pe limba romana. O alta limba straina pe care o invat este limba japoneza, o invat de mai putin de un an si deja stiu ambele alfabete hiragana si katakana care fiecare dintre ele contin 46 de semne, deci 92 de semne in total, plus aproximativ 200 de kanji, care sunt semne imprumutate din limba chineza. Stiu sa citesc si sa scriu in japoneza cu semnele pe care le-am invatat. Deja incep si sa o inteleg verbal, stiu sa formez si propozitii in japoneza. Daca esti pasionat nu o sa ti se para o limba grea. Acum depinde de preferintele fiecaruia. Pentru o persoana care abia stie sa vorbeasca bine limba natala sa nu te astepti sa invete o noua limba peste noapte. Cel mai bine este sa incepi cu engleza ca este cea mai importanta deoarece este o limba internationala si apoi sa incepi cu o alta limba care iti place. Ma gandesc, ca dupa ce termin cu japoneza sa ma apuc sa invat chineza sau coreeana. Am incercat in trecut si cu chineza, spaniola si rusa, iar la scoala am facut si 8 ani de franceza, dar nu prea s-a prins cine stie ce de mine. As putea sa spun ca sunt pasionat sa invat limbi noi si culturi noi, dar trebuie sa te duca si bibilica, sa ai si pasiunea asta, si cel mai important este sa ai timp sa o inveti, ca daca inveti un cuvant o data la doua luni sau mai rar, sa nu te astepti sa o inveti mai repede de 30 de ani. Bafta la invatat limbi straine. Tine minte, invata ce iti place, ca asa tii minte mai usor si mai bine.

| Kiki20098 a răspuns:

Engleza.Este şi foarte uşoară gramatica limbii engleze, faţă de gramatica unei limbi ca româna, care se trage din latină. E mai logică şi e mai lejer de învăţat. Engleza este o limba pe care o inveti in maxim 3-6 luni, deci este o limba foarte usoara.
Eu te sfatuiesc sa inveti pe siteul Duolingo, aici inveti limba engleza foarte bine.Succes!

| AriKristine a răspuns:

Depinde de ce limba vrei sa inveti. Eu stiu engleza, franceza si putina spaniola. Engleza am invatat-o clar din filme si video-uri de pe Youtube la care ma uit zilnic. Nu am facut-o intentionat, dar eu asta fac cand am timp liber, ma uit pe Youtube, si doar la persoane straine pentru ca alea imi plac laughing si implicit am invatat engleza de acolo.
Franceza o stiu din scoala, am facut 7 ani de franceza pana acum.
Spaniola o stiu din muzica si cateva telenovele.
Daca vrei sa inveti eu iti recomand sa vezi cat mai multe filme in limba respectiva, sa asculti muzica, sa te uiti la videoclipuri. Acum depinde si ce vrei sa inveti. A, si eu vorbesc singura prin casa in engleza acum ca am ajuns sa stiu destul de bine, poti sa incerci si asta laughing

| IulianaAlexe a răspuns:

Spaniola
Persana

| RoRobby a răspuns:

Salut Bogdan.Eu stiu limba engleza si chiar nu stiu in cat timp am invatat-o. Engleza am invatat-o mai mult din filme, muzica(versuri), de pe calculator, mai mult decat am invatat la scoala sau liceu. Legat de in cat timp ai putea sa inveti o limba asta depinde numai de tine si de devotamentul tau.
Daca vrei sa inveti o limba incearca pe www.duolingo.com.E un site foarte bine structurat si te invata o limba suficient de bine daca te implici serios.Te invata mai intai engleza iar daca o sti poti selecta sa inveti si alte limbi ca germana, spaniola, etc.Dar chiar daca stii engleza poti selecta sa o "perfectionezi".
Nimeni nu stie de cat timp este necesar sa inveti o limba straina pentru ca depinde de fiecare persoana in parte, cum pricepe de bine fiecare si gradul de implicare. Daca tu vrei sa inveti o limba si nu renunti chiar daca ti se pare greu o sa inveti destul de repede.Incerca site-ul ala si daca te ti spre exemplu un an iti garantez ca o sa inveti repede dar repet depinde de tine si de devotamentul tau.Invatarea unei limbi necesita timp si daca te decizi sa inveti, sa nu te lasi doborat de lene.