| Andrei568 a întrebat:

sunt in clasa a-IX-a profesionala(mecanic auto) si as vrea sa ma transfer de pe profesionala mecanic auto pe liceu profil economic din semestrul 2...este posibil?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil, transferul se poate face doar dupa terminarea cl. a IX-a la profesionala si tot in cl. a IX-a la liceu si daca reusesti la examenele de diferenta, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Este obligatoriu si sa fi avut media de admitere in liceu cel putin egala cu a ultimului admis din la profilul unde vrei sa te transferi.

1 răspuns: