| Bogdan201739 a întrebat:

Toti de la mine din clasa sunt buni la desenat dar eu nu si ma simt cam ciudat
Ce as putea face pentru a fi mai bun la desen?

12 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Păi în primul rând îți place desenul, să desenezi? Dacă nu, treci peste. Găsește-ți ceva ce îți place ție sa faci, ceva la care chiar dacă nu esti bun vei exersa cu drag până vei deprinde nişte abilități. Nu trebuie sa fii ca restul, nu trebuie sa faci ce face restul, fii tu si atat.

| Seven07 a răspuns:

Si ce daca? Nu trebuie sa devi mai bun la desen daca nu ai o inclinatie catre asta. Am trecut prin asta in trecut, toata lumea din jurul meu desena eu nu puteam, si sincer ma bucur ca nu pot desena, pentru ca sunt 23 de oameni care deseneaza si nici unul din ei nu poate scrie ce scriu eu, arta are mai multe ramificatii.

| Bogdan201739 explică (pentru DovleacTurbat):

Pai imi place sa desenez, desenez zilnic, dar nu ma prosti

| Bogdan201739 explică (pentru Seven07):

Da are mai multe ramificati dar nu stiu nici sa cant nici sa dansez nu ma pricep la nici un sport. mie chiar imi place desenul sunt pasionat de magna da nu pre stiu sa desenez si fac numa prosti

| Seven07 a răspuns (pentru Bogdan201739):

Nu stii sa canti? Ai incercat rap? Nu ai nevoie de voce ci de pasiune. Desenul iti place, poti reusii cu profesorii potriviti sau mai bine zis indrumarea potrivita, trebuie sa si crezi putin in tine, cu atitudinea asta de " fac numai prostii" nu o sa desenezi ceva calumea, incepe cu lucruri mici, exerseaza mult, si crezi in tine, asta e secretul. Cand am pus prima strofa pe un instrumental am zis ca o sa fiu cel mai bun, n-aveam studio, microfon si nici macar un instrumental decent, dar nu conta, aveam incredere in mine. Asta e secretul, sa crezi in tine, nu o sa fie usor si nu o sa iasa "din prima" dar o sa iasa.

| Bogdan201739 explică (pentru Seven07):

Pai de vre un an am desenat intruna\zilnic dar na fac prosti si incerc chesti usoare dar gen daca vrau sa fac ocasa nu fac linile drepte si incerc. Si profesori nu am, dar colegi incearca sa ma ajute, iar eu tot nu pot desena. Aaaa si nu am incercat rap

| Seven07 a răspuns (pentru Bogdan201739):

NU MAI SPUNE " FAC PROSTII", Ai putina incredere in tine, acum vad care-I treaba, nu poti sa desenezi pentru ca nu crezi ca poti sa desenezi. Tre sa pleci cu idea " voi face cea mai superba casa ever" nu cu idea "fac prostii"

| Bogdan201739 explică (pentru Seven07):

Pai eu la inceput am fost cu idea asta, adica inca am idea asta si ziceam ca fac prosti pentru ca nu stiam cum sa zic alfel, dar totusi eu nu sunt cu idea ca sunt slab, adica cred ca daca avea o astfel de gandire nu continuam un an de zile si poatw mai mult si nu puneam intrebarea

| Seven07 a răspuns (pentru Bogdan201739):

Continuai si puneai intrebarea. Tu poti, trebuie sa continui sa incerci indiferent cat timp dureaza, e pasiunea ta. Indiferent de cat de rau sau bine iese, sa continui si sa continui si sa continui pana o sa iti placa tie. Practica, practica, practica. Imi amintesc ca acum 10 ani scriam catrene, acum scriu lucruri pe care le inteleg doar cei care stiu ce inseamna arta, cum am reusit? Am continuat, indifferent de orice, practica multa.

| GoldenZenith a răspuns:

Hei!

Cine a zis ca daca altii sunt buni la ceva, este obligatoriu sa fii si tu?

Asta ne face unici, pasiunile, talentele noastre etc. Nu te simti ciudat, ca nu ai de ce.
Cum ar fi sa zic eu acum: colegii mei sunt buni la parasutism si eu nu, ce ma faaac? NU!

| Bogdan201739 explică (pentru GoldenZenith):

Pai da da mie imi place desenul si nu vreau neaparat sa stiu sa desenez din cauza ca si colegi mei stiu asta si pentru ca imi place

| GoldenZenith a răspuns (pentru Bogdan201739):

Ahaa. Am inteles. Atunci scuzele mele, domnisorule! Dar asa ai lasat sa se inteleaga.

Poti cauta filmutele pe internet sau tutoriale prin care sa inveti niste lucruri de baza sau mai simplu, suna ciudat, mediteaza-te sau inscrie-te la un cerc de desen/pictura.