| EuShAtat00 a întrebat:

Vreau sa fac o mica inventie, cu energie eoliana. Stiu ca functioneaza la fel ca dinamul de la bicicleta. Pot face asa ceva, dintr-un ventilator de pc, sau dintr-un motoras? De ce am nevoie, ceva videoclipuri ajutatoare.

2 răspunsuri:
| DavidTTwowTT a răspuns:

Salut big grin Nu cred ca vei putea face asta pentru ca, puterea generata de ventilaoturl de pc sau al motorasului nu este destul de mare thinking, dar merita sa incerci. Oricum rezultatul nu va fi unul destuld e satisfacator. Incearca sa faci rost de un ventilator maia mre sau chair de un motor mai mare laughing Multa bafta si pentru a te ajuta cu datalii trebuie sa stim despre ce inventie este vorba tongue Bafta

| EuShAtat00 explică (pentru DavidTTwowTT):

Pai, as vrea sa confectionez un mic dinam de bicicleta. Stiu, in intrebare, am scris ceva legat de energie eoliana. Dar ma gandesc ca functioneaza pe acelasi principiu. adica roata de la bicicleta, roteste rotita dinamului, iar elicea de la ceva eolian, de vant. deci cred ca pe acelasi principiu se merge.