| Carare_Nicoleta_1997 a întrebat:

Heyy salut. Am foarte mare nevoie de ajutorul vostru. Am niste picioare slabe asa sunt data de la mama natura, am practicat 2 luni exercitii in cel mai mult timp in fiecare zi foarte multe genuflexiuni cu gandul ca imi voi face niste picioare mai goroase si mai frumoase, de la inceput am crescut in masa musculara, dar dintr-un timp am inceput sa slabesc. Nu stiu ce sa fac. Am cautat tot felul de informatie, dar nu ma ajuta deloc.Gambele mele sunt urite si slabe. Va rog ajutati-ma ca deacum nu stiu ce sa mai fac. Mincarea tot nu ma ajuta deloccc.(((((((((((((((((((((

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe langa miscare, mai trebuie sa te si hranesti bine.
Evident, daca se consuma mai multa energie de cat mananci, atunci te vei slabi in continuare.

| DovleacTurbat a răspuns:

Prima greseala "am practic timp de 2 luni in fiecare zi doar genuflexiuni" Muschii cresc in zilele de odihna/repaus. Daca azi faci picioare maine lucrezi alte grupe, poimaine alte grupe sau poate ai zi de odihna si abia a 3 a a 4a zi mai lucrezi picioare (daca vrei sa le lucrezi de 2 ori pe saptamana). Acelasi lucru valabil si pentru gambe. Vrei sa pui pe tine? Te antrenezi, adopti o alimentație bogata in calorii si macronutrienti, apa si somn.

| TimSem a răspuns:

Exercițiile fizice duc la slăbire. Nu prea ai ce face, decât să mănânci... mult. Înainte de a face efort fizic trebuie să ai ce da jos. Altfel doar îți tonifiezi mușchii care îi, fără să îi dezvolți neapărat.
Din ce spui se pare că așa este conformația ta și nu prea ai ce face. Încercările forțate de obicei au efecte secundare.
Încearcă vestimentație care să nu-ți scoată în evidență gambele slabe.

| Ionut621 a răspuns (pentru TimSem):

Unele exercitii fizice ajuta la masa musculara, nu la slabire. Genoflexiunile te ajuta mult la picioare, fund.

Daca te duci la sala, vorbesti cu un instructor de fitness, o sa iti explice el ce trebuie sa faci, bineinteles ca o sa dureze ceva...
Mie imi plac fetele cu picioare subtiri, nu cu cele cu buturugi, cine te iubeste, te iubeste cum esti tu, daca nu ii place ceva la tine, o sa iti spuna si o sa il schimbati amandoi cu timpul.