| Anaa939839393 a întrebat:

Hi! Stiti cumva unde se duc pozele sterse definitiv din telefon? Intreb asa; de curiozitate=) mereu m-am intrebat chestia asta

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ramin undeva in memoria telefonului iar cand vinzi telefonul si dai resetare se sterg toate se goleste memoria de tot.

| Anaa939839393 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar gen nu este sa zic asa vreo "pagina", nu stiu cum sa ma exprim, de la google sau altceva care le memoreaza? Gen daca eu le sterg si din cos si dau si reset ele se sterg definitiv definitiv. nu? Curiozitatea asta ma omoara

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaa939839393):

Da daca le stergi si din cos se sterg de finitiv, la google 3 luni pastreaza ei in arhiva ceea ce ai cautat videoclipuri filme muzica pe Youtube, si după 3 luni se sterg automat, dar daca tu le stergi mai devreme de 3 luni si golesti cosul de gunoi atunci nu le mai gasesti nicaieri.

Bula
| Bula a răspuns:

Unii au activata salvarea in "cloud", unde se pastreaza pozele si dupa ce stergi din telefon (Google, iCloud etc.).
In telefon ai doua situatii:
- daca pozele au fost stocate in memoria interna, atunci urmele se sterg relativ repede, irecuperabil.
- daca pozele au fost stocate pe card de memorie, atunci urmele raman accesibile mai mult timp
In anbele cazuri, daca locul din memorie /card unde a fost stocarea fizica se suprasrie, atunci poza nu se mai oate recupera.
Stergerea definitiva se poate face
- din cloud - direct (intrand in casuta de cloud)
- de pe cardul de memorie - formatandu-l complet (nu rapid! )
- din memoria telefonului - cu resetare de fabrica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Ce ai breh si tu cu resetarea de fabrica? Nu crezi ca ar fi mai simplu sa umpli telefonul cu zerouri si gata? Sau sa folosesti un data shredder? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.palmtronix.shreddit.v1

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crezi ca un user care nu stie cum se sterg pozele stie mai bine sa scrie zerouri in memorie? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Le scrie cu un shredder, am dat si link. Nu ai nevoie de mega-cunostinte sa folosesti un de-ala...

| GabiDumitrescu a răspuns:

In tara pozelor sterse definitiv din telefon, desigur. In alta ordine de idei, vad ca tovarasul Cristi vorbeste fara sa aiba habar, ca de obicei. Pozele stocate in memoria telefonului sunt biti pe niste cipuri flash. In momentul stergerii, marchezi respectivele cipuri ca fiind libere. Spre deosebire de hard discuri, unde asta implica ca iti ramin datele acolo si pot fi recuperate, in cazul memoriei flash, stergerea inseamna pa-pa definitiv, recuperarea fiind extrem de dificila. P.S. Nu trebuie sa te omoare nici o curiozitate. Vrei sa fii sigura ca ti-ai sters nudurile din telefon? big grin

| Frank51 a răspuns:

Orice fel de date șterse sunt niște biți din tranzistori care revin la o anume stare generală. Dacă de exemplu ne imaginăm că o poză ocupă 4 biți, adică 4 întrerupătoare, atunci când poza este stocată acești biți sunt pe poziția 1, atunci când poza este ștearsă biții revin la starea normală, adică zero. Dar asta depinde de mai mulți factori, de controllerul care face tot transferul de date, de algoritmii prin care se optimizează folosirea spațiului, șamd.

| halogen001 a răspuns:

Poza in telefon e ca un text scris pe o tabla de scris, iar stergerea cu buretele face sa nu mai ramana nimic. Stergerea din telefon sau calculator e putin mai diferita decat stergera tablei de scris pentru ca nu se face integral. Se sterge doar numele pozei, iar continutul ramane sa fie sters definitiv cand se scrie peste continutul vechi altceva, de exemplu o noua poza. Pentru ca nu se face o stergere totala, e posibil sa mai poata fi recuperata o poza stearsa daca nu a fost srisa alta poza peste cea veche. Stergerea partiala numai a numelui pozei ofera avantajul ca se face repede si uzeaza mai putin mediul de stocare.

| Brizbriz a răspuns:

Se duc in raiul pozelor, unde traiesc fecirite, pentru totdeauna, si nimeni nu le mai poate atinge, FOREVAHHH

(adica, se duc... DE-A BINELEA, DA' TOT
**DEFINITIV SI IREVOCABIL... PUNCT***)

| MihaiSpeedster a răspuns:

Se evaporă.