| sksjsnnsns a întrebat:

I am cerut mamei mele sa imi ia o crema cu protectie solara pentru a ma bronza. Am pielea deschisa. Din cate m-am interesat mi ar trebui un factor de protectie spf30-40. Insa mami a venit acasa cu una cu spf 15. Are ceva daca o folosesc? Ma voi bronza mai greu? Ca daca da, mai bine o arunc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei, te poti bronza treptat, uniform, fara probleme.
Faci plaja dimineata intre orele 8-10. Inainte nu are efect, dupa e mai periculos.
Prima zi te cu fata, 5 minute cu spatele la soare - si... atat!
A doua zi faci de doua ori fata-spate, cate 5 minute, adica 5+5 minute, de doua ori, stropindu-te cu putina apa intre secvente.
A treia zi repeti de trei ori secventa de cate cinci minute fata/spate.
A patra zi de patru ori, a cincia zi de cinci ori, pana la a 7-a zi, de 7 ori.
Toate doar intre orele 8-10!
Intre secvente sa nu uiti stropirea cu apa!

Daca se intercaleaza 1-2 zile ploioase sau innorate, atunci faci reluarea numarului de secvente cu numarul zilelor de pauza.

Dupa acesasta saptamana faci zilnic cate 7 secvente.
In trei saptamani de plaja vei avea un bronz frumos, chiar daca ai pielea alba.