| Georgiana12134 a întrebat:

Ieri am purtat cam 10 minute ochelarii unei prietene si ea pe ai mei.Euu am miopie, iar ea hipermetropie.Cineva mi-a zis ca o sa imi agraveaze ochii si am sa port 2 perechi de ochelari, una cu miopie si cealalta cu hipermetropie si ma tem de asta.Am sa patesc cum mi-a spus aceea persoana? sad

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca va va fi afectata vederea, pentru ca ce purtati este taman pe dos, si in loc sa va corectati vederea, va adanciti/agravati problema cu miopia si hipermetropia.
Doar pentru 10 minute nu-ti va fi afectata vederea, dar daca continuati asa, se poate agrava.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla cand se da cu parerea "la gramada" de cei care au absentat de la scoala cand s-a invatat fizica si alte materii!

Cand se masoara gradul de dereglare a ochilor, acele valori sunt devierile fata de normal.
Daca ne comandam ochelari de exact acele valori, muschii ochilor vor deveni lenesi, intrucat nu sunt obligati sa se forteze. In acest caz, gradul de deviere de la normal se va accentua mai rapid, ochiul ne fiind obligat sa se auto-corecteze.

Daca insa folosim ochelari mai slabi decat cele "prescrise" (masurate exact), atunci ochiul va fi fortat sa se autocorecteze, chiar daca nu atat de mult ca si in situatia de fara ochelari.
Mai ales la copii aflati in crestere si formare, calcularea unor dioptrii diferentiate (fata de cele masurate) duc la corectarea vederii, copilului corectandu-se vederea in 1-2 ani.

Si la adulti ajuta folosirea dioptriilor mai mici, chiar daca nu vedem cu ei "perfect clar": daca mai facem si exercitii de vedere (chiar si simple), vederea se va corecata sau macar se va incetini viteza de marire a dioptriilor.
Daca ne preocupam destept, organele noastre pot fi antrenate sa se mentina apropiati cu valorile ideale sau macar devierile sa fie tinute cat mai aproape de ele.

Natura isi face corectiile necesare, mai ales daca este ajutata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era acel cineva medic oftalmolog?

| anonimg a răspuns:

De acord cu Jasmina; pentru 10 minute nu se întâmplă nimic. Dar daca veti face un obicei din asta, atunci pot apărea probleme. Noi trebuie să ajutăm trupul să fie sănătos; si trebuie să acordăm o mai mare atenție acelor organe care sunt mai putin sănătoase.