| RockOut4ever a întrebat:

Iliada si Odiseea sunt creatii literare fanteziste? Pot fi ele folosite ca izvoare istorice? De ce? funda

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu fanteziste, ci cu elemente fantastice, adica avand si personaje cu puteri supranaturale(zeii). Nu pot fi invocate ca izvoare istorice sigure, fiindca sunt opere de fictiune. O baza de documentare ofera ele, dar datele obtinute trebuie coroborate si cu alte izvoare pentru o acuratete stiintifica.Aflam din ele multe amanunte referitoare la organizarea cetatilor antice, la armata, mod de viata, relatii in familie.

| JustMelavJustMe a răspuns:

Iliada si Odiseea au fost scrise de catre istoricul grec Homer. Ele sunt epopei scrise in versuri. Sunt grele de citti. pot fi folosite ca izvoare istorice deoarece in ele sunt redate scene din razboiul grecilor cu troienii.Si sunt putin -daca ma pot exprima asa - fanteziste deoarece apar zeii ce dupa cum stii nu exista. Sper ca te-am ajutat. Numai bine cu lectiile la istorie.

| l3lackAngel a răspuns:

Întrebarea asta am avut-o şi eu la isto; D. eşti clasa a-V-a, nu? happy