| Sergiucosmin a întrebat:

Imi este foarte frica de intuneric.Desi am 15 ani si sunt baiat cand inchid lumina sau televizorul si cand se face bezna in camera incep sa aud zgomote si la orice zgomot mic incremenesc si nu mai ma misc! ce sa fac ajutati-ma.am impresia mereu ca este o prezenta in camera si nu reusesc sa adorm noaptea si tin telecomanda in mana si de fiecare daca cand incremenesc aprind repede televizoru sa am zgomot si lumina!

6 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Daca termini Doom 3, n-o sa-ti mai fie frica. La mine a mers(incearca sa-l joci mai pe seara)happy

| hummer24 a răspuns:

Aaa e ok cu timpul o sa-ti treaca, e naspa sa nu-ti fie frica de nimic de exemplu eu, plus ca noaptea imi place pentru ca stiu ca, creeaturile noptii se feresc sa dea ochii cu minewinking Zgomotele pe care le auzi sunt din cauza fricii din suflet

| Vanyum a răspuns:

Cele mai mari temeri ti le stapanesti infruntandu-le, eu zic sa incerci desi iti este frica sa stai cateva nopti asa pe intuneric.vei vedea ca nu se intampla nimic si vei reusi sa iti stapanesti fobia, bafta

| Naoa a răspuns:

Si eu am acceasi problema si sunt mult mai mare decat tine. Inainte sa te culci, spune-ti "Tatal Nostru" si programeaza-ti televizorul sa stea aprins cat mai mult timp, cat iti trebuie tie sa adormi. Sau poti sa iti iei de la o manastire/biserica o matanie (bratara) si dormi cu ea noaptea. Eu ma simt mult mai bine asa.

| Sergiucosmin explică (pentru Naoa):

Daca imi iau bratara este si mai rau pentru ca in mintea mea eu port bratara sa nu patesc ceva si atrag acel ceva si mai mult pentru ca imi aduce aminte ca imi este frica.

| Bluewings a răspuns:

E ok nu esti singurul caruia i s-a intamplat sau i se intampla si mie mi se intampla dar ce-i drept cand eram mica happy :d Sfatul meu mai rosteste o rugaciune din cand in cand. Asa faceam eu si nu imi mai era frica de nimic.