| vladutcornel a întrebat:

Îmi poate traduce cineva din Română în Română mai pentru proști stările de la Track&Trace Poșta Română?

Am comandat ceva de pe un site din Canada și credeam că vine cu DHL, dar înțeleg că au predat pachetul la Poșta Română.
Am găsit codul de Track&Trace, dar nu prea sunt sigur ce înseamnă fiecare stare afișată acolo.
Mai mult, mă derutează faptul că de fiecare dată când am primit colet prin Poștă, nu mi l-au adus niciodată acasă. Dacă așa e și acum, nu știu când trebuie să merg la poștă.
Oficiul Poștal e destul de departe și nu am mașină, așa că prefer să merg la sigur când merg.

Asta apare in tracker:
Data (ZZ.LL. AAAA) Ora (HH:MM) Starea trimiterii
26.03.2016 10:26 Sosit in Romania - BSI Bucuresti
26.03.2016 13:18 In prelucrare - Tranzit Bucuresti
26.03.2016 13:18 In prelucrare - BSI Bucuresti
26.03.2016 13:57 In prelucrare - Tranzit Bucuresti
28.03.2016 18:02 In prelucrare - Oficiul Postal Popesti-Leordeni
28.03.2016 19:06 In prelucrare - Oficiul Postal Popesti-Leordeni
28.03.2016 19:07 Predat la factor - Oficiul Postal Popesti-Leordeni
29.03.2016 12:00 In prelucrare - Oficiul Postal Popesti-Leordeni

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia inseamna ca trebuie sa mergi la Of. P. Popesti-Leordeni sa-l ridici. In rest nu te intereseaza. Au fost locuri pe unde au trecut. Uite si o intamplare asemanatoare: http://www.gadget.ro/sfat-pentru-cei-care-asteapta-colete-prin-postnl/

| vladutcornel explică (pentru Salontanul):

Doar de curiozitate, in caz ca mi se mai întâmplă, de la ce stadiu trebuia să merg?

Dacă nu ar fi companie de stat, care oferă servicii mediocre cu angajați incompetenți, aș fi crezut că "Predat la factor" înseamnă că e la poștaș și îmi aduce coletul acasă (apropo, colet atât de mic încât încăpea ușor în traista cu scrisori).
"În prelucrare" e prea generic ca să înțeleg ce vrea să însemne.

| Salontanul a răspuns (pentru vladutcornel):

Prioripost nu are oficii in localitati mici ci doar in orase si municipii. Mai mult, deoarece este vorba de vama nu este peste tot. Nu e vorba de incompetenta lor ci de legile statului. Daca era fara vama iti venea la un oficiu local, oarecare si te anunta postasul.

| vladutcornel explică (pentru Salontanul):

Am mai comandat din strainatate (SUA, China, UK) in ultima perioada, la aceeasi adresa, iar de fiecare data am primit produsele la usa. Mi-e greu sa inteleg ce lege poate sa fie sa permita companiilor de curierat private sa livreze la usa, iar Postei Romane nu.

| Salontanul a răspuns (pentru vladutcornel):

Asa este hotararea conducerii. Nici coletele simple nu le aduc acasa si mai ales cele de la Prioripost. Asta e! Fiind serviciu de stat nu se aliniaza la cerintele pietii si asa au pierderi uriase. Tara condusa de iodioti!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo, multumesc pentru apreciere (funda).