| SpringtrapSimerea a întrebat:

Îmi puteți da exemple de aplicații Android care identifică ciuperci?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2rvRuQQ

Bula
| Bula a răspuns:

Identificarea sigura le ciupercilor este problema serioasa si pentru specialistii "ciupercari".
Deseori problema este vechimea de la culegere, dar si ciupercile "in picioare" sunt deseori derutante (cauzate de mediul unde creste.

O ciuperca trebuie intoarsa in mai multe parti la identificare.
O poza facuta cu un telefon nu arata toate aspectele de identificare, ca urmare nu e posibil sa identifici 100% o ciuperca.

Iar regula de baza este: "toate ciupercile necunoscute sunt otravitoare"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.libris.ro/......-14-7.html

Ia mai bine cartea asta. Îți intră într-un buzunar și e foarte precisă în detalii. Și regula numărul 1: dacă ai dubii despre vreo ciupercă - N-O ATINGi. :) Succes!

| ClaudiuMadalin1999 a răspuns:

Si pentru specialisti, identificarea ciupercilor este o treaba complexa. Un telefon nu ar putea face o identificare corecta. De exemplu dupa ploaie unele ciuperci se decoloreaza sau isi pierd petele de pe palarie. In identificarea ciupercilor intra si alte metode de identificare decat vizual, olfactiv de exemplu. Zic sa nu ai incredere in astfel de aplicatii