| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți da exemple de capital fix și capital circulant pentru deschiderea unei firme de brutărie?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Capitalul fix se refera la cladiri, utilaje de preparare a painii sau a altor produse fainoase (cuptoare, mase de modelare aluat - sau cum se numesc, banda transportoare, etc) (se folosesc pe timp indelungat si in cazul lor intervine uzura - fizica sau morala).
Capitalul circulant este materia prima, combustibilul folosit in procesul de productie, apa, gaz, electricitate (tot ce se consuma intr-un proces de productie si trebuie inlocuit continuu), faina, ulei, sare, mac, susan, drojdie, umplutura pentru pentru cornuri etc.
Eu am dat exemple generale. Pentru intregul capital dintr-o brutarie, e necesara o documentare sustinuta.