| Bogdan1241 a întrebat:

Imi puteti enumera profilele? Trec in clasa 8-a si ar trebui sa imi fac o idee unde a-si vrea sa merg, dar nu prea stiu cum stau lucrurile...

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti destept, sau nu prea? Nu e nici o rusine sa fii mai greu de cap. Ideea e ca fie daca esti destept, fie daca nu esti destept, iti dau un sfat pe care majoritatea se codesc sa il dea, tocmai pentru ca sintem o natie de imbecili: uita-te dupa o MESERIE de viitor, nu dupa cai verzi pe pereti! Exemple (fara NICI O INTENTIE de a face misto, sa stii!) pe care as fi vrut sa mi le dea si mie cineva cand eram de varsta ta: ospatar/bucatar/cofetar, electrician, instalator, mecanic auto (cu focus pe masini electrice SAU pe de-alea de epoca, fiindca era Golf-urilor din Germania plimbate de o batrinica pana la piata apune), alpinist utilitar. Cu astea faci bani frumosi cand altii inca o freaca la rece prin scoala, iar daca vrei musai, pe la 23-25 de ani o sa ai bani si mai ales MINTE cit sa mergi mai departe sa faci ceva studii superioare.

| OxyAliA a răspuns:

ȘTIINȚE SOCIALE - se axează mai mult pe logică/sociologie. (Aici nu știu sigur)
FILOLOGIE - se axează mai mult pe limbile străine, precum limba română, engleză sau franceză. (Teze : limba română/limba engleză și la alegere dintre istorie sau geografie), (mai multe ore de limba română, engleză, franceză, istorie și geografie)
MATE-INFO - se axează mai mult pe matematică, dar și pe informatică, însă matematica e mai mult pa bază. (Teze : matematică/informatică), (mai multe ore de matematică și informatică pe săptămână)
ȘTIINȚE ALE NATURII - se axează pe matematică, biologie, fizică și chimie. (Teze : limba română/matematică și dintre biologie, chimie și fizică. (Mai multe ore de matematica, biologie, fizică și chimie pe săptămână).

Succes!

| denisTiky a răspuns (pentru OxyAliA):

Economic - contabilitate, administrarea unei firme, etc