| bogdanul a întrebat:

Imi puteti recomanda un program pentru muschi cu rezultate rapide (fara sala)?

Răspuns Câştigător
| PsyhoChild a răspuns:

Dimineata:mananci un pachet de biscuiti si un mar, daca doresti si un ceai nu ar strica(in general ceva care nu contine grasimi si care sa-ti dea energie dar sa nu fie energizant sau zahar. poti incerca cafea in loc de ceai). Alergi 1km dupa 10 minute de abdomene.
In timpul zilei poti juca football cu prietenii sau un sport care necesita sa-ti pui fizicul in miscare.Multi cred ca trebuie sa fii serios cand faci asta dar nu e chiar asa. Daca nu te distrezi degeaba.Ai vazut culturistii? Cu ce se aleg femeile de la acele mese gigante de muschi? Cu nimic happy.
In timpul zilei poti manca fructe sau carne de pui(ai nevoie de proteine). Degeaba lasi carnea pentru cina daca nu mai faci deloc sport dupa asta.De asemenea poti consuma si lapte, branza, oua.
Nu poti negliza nici seara. Poti alerga din nou 1km si atunci. Poti face asta oriunde.Dar nu ti-o lua in cap cand vine vorba de cina. Daca mama ta gateste mancaruri grase precum ciorbe de porc, carne fripta in tigaie sau alte lucruri care contin multe grasimi nu mai manca.Cum am spus si mai inainte puiul este cea mai buna carne.De ce? Contine mai putina grasime decat carnea de porc, vita, oaie etc. Poti sa iti gatesti si singur! Puiul fript pe gratar este excelent deoarece nu folosesti ulei.(Poti manca odata pe saptamana mancare fast food sau cel putin de doua ori.)Roaga pe mama ta sa iti gateasca pui sau supa.Supa contine legume multe si mai putine grasimi decat ciorba.(Supa de pui xD)
Dupa doua saptamanii poti incepe sa faci si alte exercitii precum flotarile pentru maini.Eu iti recomand sa iti faci gantere din lemn daca stai la tara.
Pana la urma secretul este sa mananci sanatos... Funda?big grin

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cauta pe Youtube calisthenics.

https://www.youtube.com/watch?v=WKEgHKOvYTE

| suntsuper a răspuns:

Cumpara-ti gantere si ridica greutati, nu zilnic, ci o data la 2 zile. Daca faci exercitii de rezistenta(adica pentru muschi) zilnic, nu vei face muschi, ci din contra.
Mananca mancaruri cu multe proteine, nu te uita la grasimi, grasimile au multe calorii si caloriile nu strica deloc cand vine vorba de pus masa. Va trebui sa mananci mai multe kcalorii decat consumi zilnic ca sa pui ceva si foarte multe proteine. Cu cat mai multe proteine vezi ca are un produs pe ambalaj, cu atat mai bine.
in caz ca intelegi putina engleza, uite aici o lista cu produse bogate in proteine: http://www.webmd.com/diet/guide/high-protein-diet-weight-loss
exista si liste in romana doar ca in opinia mea nu sunt la fel de bune

| RoyalJakiro a răspuns:

A raspuns corect iMbAtman. Dar totusi te refereai la faptul ca ai nevoie de muschi intr-un timp cat mai scurt. Acest lucru este posibil dar doar cu antrenament putin mai dur. Indicat ar fi sa lucrezi cu greutati. Deoarece muschii trebuie sa lucreze intens ca sa se dezvolte. Meniul il poti respecta asa cum a spus colegu. La amiaza mai poti savura 2 lingurite de miere de albine, care iti vor oferi un aport imens de energie si minerale in acelasi timp. Cel mai important este sa mananci bine dimineata si la amiaza, seara cat mai putin posibil. Daca nu lucrezi si nu faci efort fizic intens la locul de munca, poti incepe in a face sport, in rest o sa fie tot ok. Bafta!