| Valentin_Vali_1998_1858 a întrebat:

Îmi recomadă cineva un program bun de PC care introduce subtitrare definitiv într-un film?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Subtitrare DEFINTIV intr-un film, presupune sa nu o mai poti scoate sau ascunde nicicand si nicicum.

Pentru asta, e nevoie sa o "arzi" pe imaginea clipului/videoului, folosind ORICE editor video doresti. (gasesti zeci sau chiar sute de programe, incepand cu Blender, OpenShot, ShotCut, DaVinci Resolve, Magix Vegas, Pinnacle Studio, etc ).

Insa DACA nu asta doresti, ci doar sa o introduci in containerul filmului, (caz in care cineva o poate si scoate, folosind de regula acelasi program pe care il folosesti tu ca sa o introduci),
poti folosi VirtualDUB,
sau MKVToolNix (doar pentru filme in format.mkv).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Acum am vazut si intrebarea anterioara laughing)

NU exista inca programul care
--sa asculte sunetele din video/film,
--sa le traduca in alta limba/ alte limbi in format text,
--sa faca traducerea corect si complet (uita-te cat de "bine" functioneaza traducerea automata DOAR pe engleza la YouTube...)
--si presupunand ca ar putea face traducerea, (ceea ce - repet, e cat se poate de imposibil la o calitate decenta la momentul de fata),
NU poate scrie datele IN film sau PE film.
Si in nici un caz "definitiv".
S-ar putea doar genera un fisier text cu acea ipotetica traducere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostile voastre n-au limite de existat exista si se numeste megui un program de encodat film/anime, dar trebuie sa ai cpu bun si ceva exp.

| Eugen80 a răspuns:

Nu exista.