| JustUs1 a întrebat:

Imi spuneti si mie cateva asemanari intre textul literar si cel nonliterar?

Răspuns Câştigător
| Planta55 a răspuns:

Textul literar sau nonliterar
Textul nonliterar
Trasaturi:

Se raporteaza strict la anumite aspecte din realitate

Scopul sau principal este cel informativ

Atitudinea emitatorului este, in general, obiectiva

Nu urmareste exercitarea unui efect emotional asupra receptorului

Utilizeaza sens denotativ (propriu) al cuvintelor

Apare ca: afis, reclama, anunt publicitar, lege, adeverinta, dare deseama, instructiuni de folosire a unor aparate, descriere geograficasau istorica etc…
Textul literar
Trasaturi:

Este rezultatul fictiunii, chiar daca e inspirat din realitate

Scopul sau principal este sa impresioneze, sa exercite un efectemotional asupra lectorului

Atitudinea autorului este, in general, subiectiva

Expresia in care apare invesmant continutul este tot atat deimportanta sau chiar mai importanta decat ideea transmisa

Utilizeaza sensul conotativ (figurat) al cuvintelor

Are o constructie specificaReunind trasaturi ale ambelor categorii de texte, dar dovedindputernice afinitati cu sfera artistica, unele scrieri care, in modobisnuit, nu sunt considerate literare (reportaje, jurnale, scrisori)sunt atasate literaturii, sub denumirea de
texte de granita

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MiHaiTzAAA1997 a răspuns:

Ala literar il gasesti in carti, iar cel nonliterar sunt de ex. reclamele publicitare (text), anunturi, reviste, etc.

| Diaiso a răspuns:

Ambele sunt texte scrise, dau informati.

| Daniellllla a răspuns:

Textul literar-prezinta fapte, intimplari, personaje, aspecte din natura si are un limbaj artistic. Textul nonliterar-are teme foarte diverse si trateaza aspecte din realitate.Ele pot fi informative, argumentative sau distractive.
Ele nu au asamanari.

| JustUs1 explică (pentru Daniellllla):

Avand in vedere ca profa ne a pus,, sa reflectam,, asupra acestei intrebari, cred ca exista laughing)

| JellyFruit a răspuns:

Ambele sunt texte si sunt scrise)