| Marius131415 a întrebat:

Imi spuneti si mie cum nu exista noroc cand unii pur si simplu primesc multe de-a gata? de exemplu unii nu au stima de sine afectata in copilarie,au ocazia sa fie invatati o meserie de mici si o sa le fie super lejer la maturitate, iar unii sunt autodictati, dar sa o iei de la 0 ...nu e tocmai usor.Deci cum nu exista norocul?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Bineinteles, dar lumea nu era corecta de la bun inceput.

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Norocul este o modalitate a vedea lumea. Trăind în cercul vostru strâmt, norocul vă petrece ( Eminescu). Pentru cei ce nu se bazează pe noroc, el nu contează. Iar ce este greu, împart în bucățele mici, care sunt ușoare.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai nu exista, ca ceea ce definesti tu ca "noroc" este, de fapt, anturajul si mediul in care au crescut respectivii.
Sunt nuante ca ar fi noroc, dar eliminam sofismul de vreme ce esti "predestinat" sa te nasti unde te nasti: dac-o pui altfel, parintii decid sa te nasti, ceea ce elimina complet norocul din ecuatie.

| Marius131415 explică (pentru LPCTSTR):

Pai da, dar vreau sa zic ca unii pornesc de la avantaje majore in viata...si altii de la nimic, cum sa nu reuseasca un om in viata, cand el e incurajat tot timpul si are stima de sine crescuta +investii in iq-u lui si poate chiar si in inteligenta emotionala in ziua de azi, plus ca mediul in care s-a nascut poate e de intelectuali si are ce sa invete de la restul, altul poate s-a nascut intr-un cartier rau famat.

| AlexBombaRusa a răspuns (pentru Marius131415):

Din mesajul tau imi dau seama ca ai niste parinti cam naspa care te-au tocat la cap de cand erai mic sa faci asa sa faci nu stiu cum, nu le-a pasat de ce iti place tie happy, mi s-a intamplat si mie am vrut sa fac ceva si nu m-au sustinut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius131415):

Aste este o generalizare stupida. Multi oameni care se nasc in familii instarite sau de intelectuali nu reusesc in viata deoarece se pun niste presiuni pe ei, sunt tratati diferit de societate ceea ce ii afecteaza din punct de vedere psihic si social, etc. Pe de cealalta parte multe persoane care se nasc din nimic reusec in viata deoarece asta ii motiveaza sa isi depaseasca conditia.
Ce faci tu acum, probabil iti cauti scuze pentru conditia ta actuala.

| Marius131415 explică (pentru AlexBombaRusa):

Nu e vorba de asta, asa e dar nu conteaza, trecutul e trecut... vreau sa zic ca e greu sa o iei de la 0 cand altii pleaca de la 10000 avantaj. mi-ar fi placut sa fi fost sportiv.

| Marius131415 explică (pentru anonim_4396):

Esti nebun omule, mi se rupe, eu am pur si simplu alte planuri decat restul oamenilor, eu voiam sa vad niste pareri, eu am zis sa fii incurajat etc, si ce iti pasa tie de ce fac eu? eu momentan nu sunt multumit ca inca nu mi s-a intamplat ceva, dar cat de curand o sa fiu ok, eu nu pun accentul doar pe bani si pe mine s-a pus presiune la scoala, de ce te bagi daca nu cunosti? si ghici ce tot autodictat am fost, vezi poate ma scoti din sarite, de unde imi cunosti tu mie viata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius131415):

Eu sunt ala nebun? Eu ti-am raspuns la intrebare si tu ai inceput sa generalizezi si sa imi spui povesti in copilarie moment in care din nou am prezentat un argument la ceea ce ai spus. Dar cum zici tu...
Ozi buna!

| Marius131415 explică (pentru anonim_4396):

N-ai dat nimic bun, ai vorbit la adresa mea fara sa ma cunosti, peste tot e asa, dai peste unu care se baga fara sa stie, eu am intrebat pur si simplu si imediat, ia zi-mi baiete care-i situatia mea actuala daca ne dam mari cunoscatori? dar n-ai raspuns esti programator? esti inginer?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Marius131415):

Bineinteles, dar lumea nu era corecta de la bun inceput.

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că a negat cineva că unii oamenii beneficiază de circumstanțe mai favorabile decât alții. Ar fi și imposibil ca toți oamenii să se nască și să trăiască în condiții identice.

Pentru unii, circumstanțele sunt atât de bune încât au asigurată din start o viață fără griji. Pentru alții sunt atât de grele încât nu se pot ridica niciodată din mizerie.

Dacă vrei să-i numeștii pe primii "norocoși" și pe ceilalți "ghinioniști", nu te oprește nimeni.

Dar asta nu înseamnă că un om care se naște în circumstanțe nefavorabile nu poate să ajungă mai bine decât unul care s-a născut în circumstanțe favorabile. Uneori poți că câștigi și dacă primele cărți care ți-au picat sunt proaste.

| Marius131415 explică (pentru johnnny123):

Bravo,frumos raspuns, in sfarsit un raspuns inteligent de om cu logica, pai da, bineinteles ca poti sa ajungi la nivelul in care sa fii foarte aproape de cel care a beneficiat de mic de toate cele dar e foarte greu... extrem de greu, nu compari viata unui om crescut in saracie cu familie unde e abuz de alcool cu familie de psihologi.si cu mediu cu toate oportunitatile posibile, P.S nu sunt in niciunul dintre cazuri, nu am m-am dat exemplu pe mine ca dupa se aude ca sunt in cautare de scuze, dar eu eram doar curios.

| Lioana a răspuns:

Exista noroc. Cine spune ca nu exista nu intelege exact sensul cuvantului.
Dar atentie, ceea ce iti pare noroc pe moment poate fi un ghinion. O intamplare pe care o consideri favorabila poate sa-ti dea o reusita de moment si un mare esec pe termen lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este vorba ca nu exista noroc, ci ca trebuie sa creezi oportunitati ca norocul sa apara. Daca stai in acasa si nu faci nimic nu are de unde sa apara norocul. Cum sa castigi la loto daca nu participi? Cum sa ai o afacere de succes daca nici macar nu incerci sa iti deschizi o afacere? Cum sa iti gaseti un partener de viata cand nu faci decat sa stai in casa? Te astepti sa cada din cer?
Este un proverb romanesc care se refera exact la acest lucru: "Norocul ti-l faci singur."

| Marius131415 explică (pentru anonim_4396):

Mai omule, eu vreau sa zic ca unii pornesc in viata de la avantaje considerabile, iti dau un exemplu concret ca sa ma exclud pe mine din ecuatie ca sa nu ma "victimizez" am un prieten bun a ajuns sa faca ilegalitati la 15 ani pentru ca tatal sau era dependent de alcool si nu ii dadea bani... bullshit, poftim si unii se nasc intr-un mediu unde li se apreciaza fiecare reusita si se investesc in iq si eq lor, cine are sanse mai mari de reusita? prietenul meu care e vai de capul lui de la 15 ani? si a avut o copilarie de toata jena sau unul care i s-a dat si pe fund si pe gura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius131415):

Si tatal meu era si este dependent de alcool iar in fiecare weekend din viata mea si de fiecare sarbatoare timp de 25 de ani erau circuri, batai, scandal. Diferenta este ca eu am decis sa il iau ca exemplu negativ in viata.

| Marius131415 explică (pentru anonim_4396):

Se vede ca taica-tu era asa ca nici tu nu esti prea intreg la teasta ca daca erai analizai logic situatia expusa de mine, nu ai idee cat de mult te afecteaza in viata asta, il cunosc foarte bine pe prietenul meu prin ce a trecut, tu cine **** mea esti? esti vreun programator?

| MrAM a răspuns:

Norocul ti-l faci tu singur. Acum depinde si de ce noroc vorbim. Daca te referi la o situatie financiara mai buna o poti dobandi cu anumite conditii. Prima conditie ar fi sa nu mai dai vina pe factorii externi. Totul pleaca de la tine. Cu cat investesti mai mult in cunostintele tale cu atat poti dobandi mai multe lucruri. Dar daca tu stai si visezi la ce ai vrea sa ai si te lamentezi toata ziua ca nu poti face nimic, ca e corupt sistemul, ca mama si tata nu te ajuta, ca ti-e lene sa faci cateva seminarii etc ghici ce? Nu ai sa faci nimic. Cea ce vreau sa zic e ca, cu cat dobandesti mai multe cunostintele despre ce vrei sa obtii si cum. Acestea vor face ca probabilitatea acelui "noroc" sa se intample.

| Marius131415 explică:

Cand vine vorba de razboi va tremura izmenele, va duceti in armata cu gandul sa frecati menta, domnul Johnnny123 a expus foarte bine situatia, un om inteligent cu logica buna, spre deosebire de tine, tare mi-s curios prin ce ai trecut prin viata, eu am avut momente limite m-am nascut intr-un mediu turbat batai cu tigani, trafic de droguri, era sa am belele chiar si din cauza mea si din cauza altora, asa ca pana una alta sa lasam gura mai moale.Sa nu -mi zica nimeni de viata de strada sau cum sa fii barbat ca am avut de a face cu toti nebunii schizofrenici, dealeri, criminali, tigani

| Marius131415 explică:

Lasa-ma cu jandarmeria sau cu armata romana, cele mai injurate institutii din tara oare de ce? pentru ca lucrati la stat, frecati menta de dimineata pana seara pe salarii nemeritat de mari, pensii nemeritat de mari si saracii oameni isi rup spatele la privat.

| anonimuIl a răspuns (pentru Marius131415):

La privat IT-ist de 38 de ani ia 16.000 de euro pe lună și IT-ist de 40 de ani ia 10.000 de euro pe lună.

| Marius131415 explică (pentru anonimuIl):

Se castiga dar acolo se munceste, nu se trandaveste si nici nu se pulaneste ca pe la proteste.

| anonimuIl a răspuns (pentru Marius131415):

Ăla de 38 de ani care câștigă 16.000 de euro pe lună e din Craiova și a stat 5 ani cu chirie în București cât a făcut facultatea.

| Marius131415 explică (pentru anonimuIl):

Pai da o duc greu baietii din privat, vad ca imi dai si tu dreptate dar de unde ai scos sumele alea asa mari? oricum imn pricnipiu un programator incepe pe la 3500 si ajunge la 7000, restulk raritati nu ajunge oricine la 3000de iepuroi.

| anonimuIl a răspuns (pentru Marius131415):

Au firmele lor și au contracte cu 100 de euro pe oră.

| anonimuIl a răspuns (pentru Marius131415):

Sumele de 16.000 de euro și de 10.000 de euro sunt banii care le rămân după ce ei plătesc toate taxele statului, deci cam dublu câștigă ei lunar brut.

| SimonaBubu a răspuns:

Ti-as răspunde la întrebare dar mai bine tac sa nu imi fie suspendat contul.

| Marius131415 explică (pentru SimonaBubu):

Da

| anonimuIl a răspuns (pentru Marius131415):

Tinerii ăștia sunt din noua generație de bogați din București care s-a format cam de vreo 5 - 7 ani din tinerii care câștigă bine din IT.

| Ibrahim56 a răspuns:

Simplu, tu esti in avantaj, de ce? Cine e bogat si are totul de-a gata..cand saraceste va murii de foame, nu stie sa faca nimic... Dar tu ca sarac poti trai ca un bogat si sa saracesti la loc, nu vei murii de foame pentru ca stii sa te descurci.dar cel nascut deja bogat..ar fi vai de mama lui daca ar saracii, ca nu stie sa faca nimic, chestia cu bogatia si norocul.e ceva relativ, ambele le avem prin munca noastra, cine e deja bogat are avere pentru ca au muncit parintii, dar ei care nu fac nimic si au totul dea gata,, sunt mai prosti decat o...trasa in cada