| ViPeR789 a întrebat:

In avion pot sa duc o baterie externa de 15000 mah Huawei?

Răspuns Câştigător
| 2k18Tpu a răspuns:

Da.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Nu e nici o problema. Sa nu uiti sa treci telefonul pe Mod Avion sau sa-l inchizi in timpul zborului.

| Violleta2022 a răspuns:

Bateriile mici, sunt interzise in avion, la bagazul de mana, dar pot fi luate, doar la bagajul de cala.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai bine taceai.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

De ce sa tac, daca eu insumi am avut supriza sa-mi confiste bateria de rezerva de la telefon?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

E, uite ca mie nu. Am venit din Anglia cu baterie externa, o micuta camera video si telefonul. Puse frumos intr-o borseta, pe umar. Daca tu ai patit asta, e ghinionul tau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Tu ai fost norocos ca ai scapat, eu nu.
Desi, am peste 600 de ore de zbor la activ si schimabt prin multe aeroporate, mi s-a intamplat de 2 ori sa mi se confiste ceva.
Daca aveam ambele lucruri la bagajul de mana, nu era nici o problema, dar bagajul de cala il predasem deja cand mi-au descoperit bateria si mi-au cofiscat-o in Singapore.
Pe umar nu poti tine nimic cand treci prin scanarea de la vama, chiar ti se cere sa bagi tot prin scanner, uneori si pantofii, geaca, caesul, automat poseta sau chiar haina.
Alta daca mi-au confiscat dulceata de visine, facuta de mama, am aratat-o la vama asa cum faceam in fiecare an, chiar marcata pe declaratia vamala si mi s-a intamplat totusi sa mi-o ia, desii in anii precedenti, ma lasasera cu ea,
Deh, cred ca tine si de exigenta ori zelul cu care unii isi fac datoria.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil tin de zel si de legile in vigoare ale acelor tari. Cand am plecat in Anglia prima data, am plecat cu autocarul. In Calais, Franta, am avut control cu scanner, la bagaje. Stii ca nu mi-au spus de borseta de pe umar? Doar trolerul a trecut prin scanner. Mi l-au si deschis fara a gasi nimic concludent. Cautau tigari netimbrate. Pret de aprox. 10 minute cat au facut asta, borseta era pe umarul meu. Deci, cum spui tu, exces de zel. Sau neatentie.

| mihai69 a răspuns:

Desigur.

| mihai69 a răspuns:

„Bateriile mici, sunt interzise in avion, la bagazul de mana, dar pot fi luate, doar la bagajul de cala."
===
Din ce regulament ai scos aiurelile astea?!? link dacă se poate.
Aici e cel oficial: http://ec.europa.eu/......uggage.pdf

| Cristea468 a răspuns:

Da.