| grigor3 a întrebat:

In Bucuresti e adevarat ca sunt cei mai rai oameni din Romania? sa nu se simta cineva anume,am zis cei mai rai asta insemnand ca nu toti,e ceva logic sa nu fie toti, zic asa fata de celelalte orase, bucurestenii iti vorbesc cu nasul pe sus si chestii de astea sunt mai duri?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu sunt cei mai rai, daca ai sa intelegi faptul ca Bucurestiul este format din bucuresteni bastinasi si apoi din cei veniti din toate colturile Romaniei vei intelege ca sunt o capitala mixta formata din oameni cu caractere diferite si traditii diferite.
Cel mai mult pe mine ma enerveaza la bucuresteni ca numesc "provincie" tot ce nu este de la ei, dar ei toti au rude si se trag din Moldova, Oltenia, Transilvania etc numai ca unuii sunt gretosi si uita ca si ei sunt tot romani. Nu am inteles niciodata superioritatea asta a lor dar e problema lor.
Oameni buni si oameni rai sunt pe tot globul, nu poti sa spui ca bucurestenii sunt cei mai rai oameni dar pe baza a ceea ce ti-am expus pot afirma ca in Bucuresti sunt unii dintre cei mai increzuti si superficiali oameni, evident ca nu toti!

| minrest a răspuns (pentru Simpatic):

Tu crezi ca ''provincie'' e un termen peiorativ? Cum vrei sa spun ca am fost in alta localitate, ca vin din alta parte, ca imi vin oaspeti din alt oras? Nu vrei mereu sa dai detalii, sau daca ai preciza localitatea ai pune un accent nedorit, si atunci spui ''din provincie''. Nu e bine sa fi suspicios.

| minrest a răspuns:

Cine este complexat are impresia ca cei care banuieste el ca ii sunt superiori intr-o privinta sunt cu nasul pe sus. Nu vad cum am putea sa fim noi bucurestenii mai rai ca altii. ''Rau'' e un concept insuficient definit, dar am observat ca oamenii inculti sunt mai necinstiti si mai grosolani decat ceilalti.

| WaterDrop a răspuns:

Niste bestii, bucuresteni astia.Nu pot iesi din casa fara vopseaua de camuflaj, cutitul de vanatoare si DEX`ul.Majoritatea te ataca cand te astepti mai putin si trebuiesc plesniti fara ezitare cu replici dure si gesturi obscene.Trebuie sa mergi pe strada cat mai ascuns, sa nu`i privesti in ochi si sa nu te panichezi, pentru ca majoritatea iti pot simti frica.Deseori o bucata de bani este buna. Daca te ataca vreunul, le`o arunci si ei vor fugi dupa ea, uitand de tine.

| ALGator a răspuns (pentru WaterDrop):

Ahaaa, ești Bucureștean :-)!

| Cyber28 a răspuns (pentru WaterDrop):

Imi place mult raspunsul tau, descrii perfect atmosfera din Buc

| ALGator a răspuns:

Depinde: cu ce complexe si prejudecati pornesti, in ce cercuri te invirti.
Ca sa eviti aroganta cuiva in primul rind la primele contacte trebuie sa fii abil si sa nu raspunzi provocarilor. Cei care la inceput par infumurati se potolesc daca vad ca nu le tine. In continuare, unii dintre ei pot sa-ti devina buni prieteni. colegi etc.
Da-le o sansa si bucurestenilor :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Iti dai seama la cati sunt de toti acolo se poate sa fie si oameni mai rai...
Conteaza mult si felul tau de a fi si ce definitii ai tu pentru "oameni cu nasul pe sus" si de astea cum zici tu.
Oameni sunt oameni, asa cum te porti tu cu iei asa raspund si iei inapoi (majoritatea din ei)
Bafta!

| lilith16 a răspuns:

Nu neapărat oameni rai sunt la tot pasul, dar ok e sa nu intri in contact cu orice om

| BotezanDaniel a răspuns:

Da,pentru ca este capitala, pentru ca acolo la Piata Victoriei, Palatul Victoriei, Palatul Cotroceni sunt cele mai multe mitinguri si proteste din cauza politicieniilor.Pentru ca avem un presedinte de c***t ca Iohannis, un neamt si pentru ca nemernicii astia de romani l-au votat.Pentru ca este aglomeratie si mult stres.Sunt rai pentru ca toti urmaresc banii, multi hoti, multi excroci.Asculta melodia asta despre Bucuresti si alina-te! Toate bune! :D https://www.youtube.com/watch?v=bjowCQe0kFw

| Saveluc a răspuns:

Nu. nu sunt cei mai periculosi Bucurestenii. 35% din Bucuresteni provin din provincii.

| SimonaBubu a răspuns:

Rai e puțin de spus.Sunt peste tot numai figuranți, țigani ( numai din aia cu sensul negativ) că nu e nici unul bun și falsi la greu.Iti este și frica să lași telefonul sau geanta pe o banca că imediat este furată.Mai ales prin licee daca nu ești om cu caracter puternic sau nu fumezi ești luat de fraier și ești batjocorit.Fizicul contează mai mult decât comportamentul și multe altele.Ti-as mai spune dar e mult de zis.

| Borsecuț a răspuns:

Da si nu. Depinde mai ales de sitautia materiala, de bani, castiguri etc. Daca esti bucuresteam bogat e normal sa fii fitos si rautacios

| MSM12 a răspuns:

Nu

| Princessiane a răspuns:

Nu neapărat. Mătușa mea stă în București și este foarte bună cu alți oameni. Dar ceilalți mai puțin. Deci este relativ happy