| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta meseria de ajutor de ospatar si ajutor de bucatar? La aceste cursuri de pregatire ce anume inveti si,dupa parerea vostra, cele doua sunt meserii care aduc bani?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ca ajutor se incepe ucenicia in meserie.

Ajutor bucatar = cel care curata legumele, pestele, bate/toaca carnea etc, adica pregateste ingredientele pentru bucatar. De asemenea, se mai ocupa si de spalatul vaselor si de curatenia in bucatarie

Ajutor ospatar = cel care pregateste mesele, farfuriile, paharele si tacamurile pe ele, preia mancarurile de la bucatarie si le duce la ospatar, sa le serveasca. De asemenea, aduna farfuriile, paharele si tacamurile folosite de pe mese si le duce la spalat.

Dupa un timp de asemenea ucenicie si pregatire teoretica/practica/examene ei pot inainta in rang de bucatar /ospatar, iar pe urma se pot ridica si la rang de "Sef" intr-o unitate.

2 răspunsuri:
| RigbyBarosanul a răspuns:

Inveti cum sa servesti lumea
bani nu sunt decat daca il servesti pe Gigi Becali care iti da bacsis
s-au vreun milionar/miliardar generos in bacsis altfel tu te plimbi in miros de mancare buna si nu poti manca nimic :/

| RayaNJmekeR a răspuns:

Raspunsurile le ai mai sus, iar dupa parerea mea aceste meserii depind de compania la care lucrezi.