| hypothesis a întrebat:

In dosarul de inscriere la facultate ni se cere sa avem diploma de bacalaureat. Spune asa:
"1. diploma de bacalaureat (sau diploma echivalenta cu aceasta) si foaia matricola (sau echivalenta acesteia, din care rezulta mediile anilor de studii) in original sau copii legalizate"
Intrebarea mea este:cel mai indicat este sa fac copie legalizata sau sa o dau in original?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diploma o dai in original daca te inscrii la o singura facultate

| hypothesis explică (pentru suntserios):

Voi merge la ase si desigur ca voi pune pe lista vreo 3-4 optiuni. In dosar mi se cere ORI originalul ORI copia legalizata.

| suntserios a răspuns (pentru hypothesis):

Originalul il depui la prima facultate la care te inscrii. Cu o adeverinta de acolo la restul iti va primi si copiile

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te înscrii la o singură facultate, atunci poţi depune Diploma de BAC în original!
Oricum, sunt destule facultăţi care solicită originalul la înscriere...
În plus, dacă vei fi admis/ă, oricum, va trebui să depui originalul!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă îţi bagi dosarul într-un singur loc dă-o în original.
Ps. Te costă mai puţin de 15 lei s-o legalizezi

| Panzer1945 a răspuns:

Daca nu specifica ca poti da o copie legalizata, inseamna ca trebuie sa dai originalul. Suna la ei la secretariat, te vor lamuri mai bine

| mihairosnovat a răspuns:

Asta doar daca te inscrii la doua facultati. la una dintre ele trebuie sa se afle originalele, caci daca este asa, automat cei de la secretariat iti vor cere adeverinta precum originalele se afla la alta faculate. succes.