| anonim_4396 a întrebat:

In Odorheiu Secuiesc, unde vreo 90% din populatie e reprezentata de unguri si in alte orase din Harghita si Covasna, unde ponderea ungurilor depaseste 80%, invatamantul e in limba maghiara sau romana? Daca te duci la LIDL, Penny, Auchan sau mai stiu eu ce magazin, tipa de la casa iti va vorbi in maghiara sau in romana?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sunt scoli / clase separate pentru etnicii maghiari--- in lista scolilor din Harghita le poti distinge usor, dupa nume :http://www.calificativ.ro/scoli-Harghita-j21.html In asemenea scoli, limba de predare este limba maghiara.

In magazine, ti se adreseaza, intai, in ungureste apoi, dupa ce se dumiresc ca esti roman, in romaneste ( mai stalcit, ce-i drept!)

p.s. Pe buna dreptate a refuzat Basescu numirea la Ministerul culturii a doamnei Biro, doamna care nu are "bipezi " in familie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem in Romania si limba oficiala e romana. La scoala se fac si ore pentru limba materna

| FashionKitty a răspuns:

Pai la magazine clar e in romana, la scoli nu stiu. Tot in romana trebuie sa fie, dar poate depinde de la o scoala la alta sau poate ca ei intre ei vorbesc in maghiara dar la ora in romana pentru ca mie mi se pare logic sa invete romana ca doar traiesc in Romania. Dar probabil au si scoli in maghiara ca si eu am in Arad. La fel cum aunt si scoli in care se preda in engleza sau germana

| robi1990 a răspuns:

Eu nu am nici o treaba cu unguri, ei nu fura sunt de treaba fata de jegosi de tigani, intr-adevar sunt multe scholi de maghiari, dar gandeste-te si noi romani avem sate sau comune in Ungaria unde se vorbeste romana