| Joker3134 a întrebat:

In primele 3 luni daca iti pui demisia, nu trebuie sa iti tii preavizul? Adica azi iti pui demisia maine poti pleca?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, asa este!--- vezi confirmarea in cuprinsul articolului 31 din Codul Muncii: http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2018.php

| Holiday a răspuns (pentru alessia5158):

E valabila asta doar daca in contractul de munca este prevazuta o perioada de proba si se mai afla inca in acea perioada. Altfel trebuie sa stea pana la terminarea preavizului care este stabilit in contractul de munca. Nu e obligatoriu sa existe perioada de proba, asa ca posibil ca nici la el sa nu fie cazul de asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de contract. Daca esti in perioada de proba nu mai ai nevoie de preaviz

| Claxon987 a răspuns:

Daca esti in primele 3 luni de proba si tu poti pleca fara preaviz si angajatorul te poate da afara fara preaviz. E corect, daca iti dai demisia azi, de maine poti sa nu mai vii, daca esti in cele trei luni de proba

Răspuns utilizator avertizat
| Claxon987 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, nu peste tot, eu asa am avut cazuri, dar depinde de contract, poate fi mai mica perioada de proba. Oricum daca esti decis sa pleci depune demisia si negociezi apoi preavizul daca va fi cazul

| Daniel987 a răspuns:

Eu stiu ca poti pleca după 20 de zile lucrătoare de la data depunerii demisiei.