Întrebare recomandată | alex495 a întrebat:

In Republica Moldova se poate trece vama cu buletinul?
Si daca eu conduc masina parinitilor (e pe numele tatalui) pot sa trec vama cu ea? Vreau sa vizitez Chisinaul si nu-s din apropiere. N-as vrea sa fiu intors inapoi din drum.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Https://www.mae.ro/travel-conditions/3739#827

Cetăţenii români care doresc să călătorească în Republica Moldova nu au nevoie de viză.
Intrarea în Republica Moldova se face în baza paşaportului valabil cel puţin 3 luni de la data intrării sau a cărţii de identitate românești valabilă.
====
Poți ieși cu orice mașină vrei, dar să ai RCA valabil și la ei.
Eventual să ai la tine un contract de comodat, dar nu e musai.
În niciun caz să nu iei CIV la tine - e perfect inutilă și nu faci decât să riști s-o pierzi / deteriorezi degeaba.

| noname2021 a răspuns:

Am un prieten care are masina pe numele tatalui sau, si nu poate trece vama daca nu e pe numele lui, deci nu te sfatuiesc sa incerci asta.

| alex495 explică (pentru noname2021):

Dar chiar merge doar cu buletinul?

| Dani6421 a răspuns:

Dacă ai cartea masinii poti iesi și intra cand si unde și în ce țară doresti.