| dexter_3858 a întrebat:

Incuietoarea usii imi face probleme, cheia se blocheaza in butuc si mi-e teama sa nu se rupa in timp ce incerc sa o deschid. Cred ca este murdar mecanismul, stiti cumva de unde pot sa cumpar spray de curatare a butucului? Daca nu se mai gaseste asa ceva, ce imi recomandati? As prefera sa nu trebuiasca sa schimb butucul pentru ca stau intr-un apartament cu chirie si ar trebui sa chem propietarul.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite o solutie mai ieftina si mai la indemana: pune putin ulei de gatit intr-o seringa si impinge usor cu pistonul, cateva picaturi in butuc. Eventual pune si un ac, mai gros, la seringa, ca sa poti ajunge cu el mai adanc in interiorul butucului.

leonardk
| leonardk a răspuns:

La magazinele de piese auto exista un spray pentru curatire cu care poti inlatura impuritatile din yala dar te sfatuiesc ca dupa curatire sa bagi cu o seringa un strop de ulei pentru mecanisme fine (nu alt fel de ulei).

| IqStorm a răspuns:

Nu folosi ulei de gătit pentru că după o perioadă în care va merge mai bine îţi va merge şi mai greu decât înainte. Ulei pentru mecanisme fine trebuie pus.