| xTBM a întrebat:

Insula Serpilor e parte din Dobrogea? In ziua de azi e a Ucrainei, dar stie cineva daca este considerata parte din regiunea istorica Dobrogea? Pana in 1948 a fost parte din orasul Sulina, Dobrogea, dar in trecut a fost parte din alte tari.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu face parte din Dobrogea.
Insula Serpilor este considerata o stanca izolata situata pe platforma continentala a marii negre.

| xTBM explică (pentru gabicoo):

Cand a fost parte din Romania, era parte din Sulina, Dobrogea. Asta nu inseamna neaparat ca e considerata parte din regiunea istorica Dobrogea. Dar chestia e ca, atunci cand a fost parte din Romania Mare, nu a fost parte (daca o luam asa) nici din Dobrogea, nici din Bugeac/Basarabia, ceea ce ar insemna ca Insula Serpilor a fost o regiune separata? E imposibil, e prea mica/izolata/nepopulata ca sa fie regiune separata. Cand a fost parte din Romania, trebuie sa fi fost considerata parte dintr-o regiune.

| xTBM explică (pentru gabicoo):

Cand a fost parte a Romaniei Mari, din ce regiune era parte? Este prea mica ca sa fie o regiune separata. Era parte din Sulina, Dobrogea, asta totusi nu inseamna ca e parte din regiunea istorica Dobrogea.