| Radandam a întrebat:

Între un CT cu substanță de contrast, și între un RMN fără substanță de contrast, care este mai bun?

5 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Cel cu substanta de contrast vede mai mult, mai clar. Dar se face numai daca cel fara nu e concludent si il recomanda medicul. Unele persoane pot avea alergie (sau contraindicatii) la substanta de contrast.

| Dandinelle a răspuns:

Chit că schimbi categoria e tot aceeași întrebare. Încearcă să te liniștești, dacă nu găsești răspunsul aici, că văd că pui aceeași întrebare de exact o lună de zile, nu crezi că ar fi mai bine sa consulți direct un medic neurolog? Sau măcar sa mergi la medicul de familie sa te direcționeze spre medicul specialist?
asta nu e întrebare de categoria informații utilitare.

| Denisa0954 a răspuns:

Doar medicul iti poate spune ce te ar ajuta mai mult. Am văzut că ai o problemă cu intrebarea asta. Iti trebuie bilet de trimitere de la medic neurolog, altfel nu poti face nici rmn nici ct

| KR0NSTADT a răspuns:

Ăla gratuit.
Tu ești ipohondrul de serviciu al TPU?

| Lorena6879 a răspuns:

Eu zic ca RMN ul e cel mai bun, RMN ul poate scana fiecare parte a corpului și fiecare țesut tare din corp
Cu un RMN poți detecta orice tumoare sau problema din întregul corp