| Cristiana_Andreea_1994 a întrebat:

Întrebare: A auzit cineva de fructul acai? Îmi poate cineva explica ce fel de fruct e?

1 răspuns:
| DrGoogle a răspuns:

Acai are o capacitate antioxidanta extraordinara, fiind de 35 de ori mai puternic decat portocalele si de 10 ori mai puternic decat merele, ciresele, murele si zmeura. Interesul pentru Acai este cu atat mai mare cu cat astazi, peste 80-90% din populatia lumii consuma mai putin de jumatate din cantitatea zilnica recomandata de antioxidanti care sa lupte impotriva radicalilor liberi din corp.

Cercetarile stiintifice recente au confirmat beneficiile nutritionale uriase ale fructului Acai, care ii asigura organismului din belsug fibre, vitamine B1, B2, B3, C si E, acizi grasi Omega-3/6/9, calciu si potasiu. Originar din padurile amazoniene, fructul Acai se gaseste pe piata din Romania, ca extract standardizat, in produsul natural Acai SE de la Secom, sub o forma usor de administrat si care ii pastreaza toate proprietatile terapeutice exceptionale.