Întrebare recomandată | 44TheSinner44 a întrebat:

La ce foloseste codul de bare de pe produse?

Răspuns Câştigător
| ambicio a răspuns:

Pentru a identifica produsul cu ajutorul unui scanner

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai raspunsurile mai sus. Ajuta la identificarea mai usoara a produselor cu scannerul acela care bipuie cand se trec produse prin fata lui. Altfel vanzatorii ar trebui sa tasteze manual pretul, numele sau codurile produselor, ceea ce ar dura o gramada de timp. Unele produse au in codul de bare introduse si acele cipuri de care zice Eugen. De exemplu la Decathlon aproape fiecare produs are in eticheta cu codul de bare si cipul.

| Ichimescu_Andrei_1998 a răspuns:

Codul de bare ajuta la indentificarea produsului si la demonstratea ca este legal
funda?

| Drevers a răspuns:

Este pentru securitate si pentru identificarea produsului. Daca nu ''dezactivezi'' codul de bare la casa de marcat, cand vei iesi din magazin va suna alarma. Sa imi spuneti daca gresesc. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Drevers):

Greseti cu alerma. Aia e declansata datorita unor detectoare cu ajutorul unor cipuri numite RFID atasate pe produse.