| Nicolae05 a întrebat:

La ce se poate face cadastru?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cadastrul se face la teren si tot ce este pe teren.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai o cladire construita cu zid (adica nu la suprafata) dupa anul 2000, fara autorizatie, platesti intai o amenda de 1000-4000 de lei, apoi mergi la un arhitect care-ti face planul constructiei (6000-8000) de lei, apoi un masurator cadastral autorizat ti-o include in cadastrul terenului din jurul casei si iti depune docomuntatia la biroul cadastral. 1500-2000 cadastrarea si vreo 100-200 inscriera la cadastru.
Daca cladirea este construita inainte de anul 2000 nu mai platesti amenda.

| JicaContra a răspuns:

Cadastru se face la tot ce tine de imobiliare
adica, teren si orice constructie pe acel teren, inclusiv la camerele respectivei constructii, beci, pod, prispa, anexa, bucatarie de vara, etc.

Ioandelasal a generalizat putin cam mult, daca am un caine in curte pe ala nu o sa il trec in cadastru, sau daca fac o masa permanenta din beton, vita de vie (iar e permanenta) etc.

https://dexonline.ro/definitie/cadastru

| Ioandelasal a răspuns (pentru JicaContra):

In raspunsul meu nu m-am referit la bunurile mobile ce pot fi pe un teren, doar la bunurile imobile si cred ca MaryusDaniel148 a inteles asta.