| pwp a întrebat:

La ce se refera facultatea de Politehnica?

Răspuns Câştigător
| madaa_9439 a răspuns:

Facultate unde poti invata "mai multe tehnici"laughing
Daca faci politehnica ajungi inginer( ceea ce e bine ca am inteles ca se castigaaasmug ).
In cadrul Universitatii de Politehnica poti urma una din facultatiile:
o Inginerie Electrica
o Energetica
o Automatica si Calculatoare
o Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei
o Inginerie Mecanica si Mecatronica
o Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice
o Ingineria Sistemelor Biotehnice
o Transporturi
o Inginerie Aerospatiala
o Stiinta si Ingineria Materialelor
o Chimie Aplicata si Stiitţa Materialelor
o Inginerie în Limbi Străine
o Stiinte Aplicate
o Inginerie Medicala
o Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor

Facultatea este foarte calumea si ca aspect si ca "ce iesi" sa zicem.Trebuie doar sa iti placa mult fizica, chimia si/sau matematica.
Poti ajunge inginer cu diverse specializari(si sunt foarte cautati in strainatate) si daca iti place poti ajunge si profesor.

1 răspuns:
| rosto a răspuns:

Nu este facultate de politehnica. Este Universitatea Politehnica, adica o universitate formata din mai multe facultati de profil tehnic. De exemplu, in cadrul Universitatii Politehnice Bucuresti sunt mai multe facultati cum ar fi: Facultatea de automatica si calculatoare, Facultatea de electronica si telecomunicatii, Facultatea de Energetica, Facultatea de Chimie Industriala... Deci cuprinde facultati din astea cu profil tehnic. happy