| Bellor a întrebat:

La o fundatie de casa cu lungimea de 16 metri latimea de 40 cm si inaltime de 1 metru si 10 cm cati metri cubi de beton intra?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai turna numai beton ar fi 7, 04 mc (16 x 0, 4 x 1, 1).
Avand in vedere ca in fundatie se mai pune si piatra atunci va trebui mai putin beton, depinde cata piatra pui.
P.S.Mi se pare foarte mica o casa cu perimetrul fundatiei de numai 16 m, ar fi doar de 4/4 m (un exemplu). Banuiesc ca ai gresit perimetrul.