| CbCx a întrebat:

La politehnică profesorii unde este cazul să se facă mate, te ia de la m1? Ca asa am auzit ( de aici exclud automatica unde e clar)

10 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Matematica din facultate nu are legatura cu cea din liceu, nu continui cu m1/m2, ai alte tipuri de matematici sa zic asa.
Mare parte nu prea e mare diferenta intre m1 si m2, in sensul ca poti avea analiza, matematici discrete, algebra liniara, s-a.m.d. in functie de profil si sunt mai complexe oleaca, nu le poti incadra in m1/m2/m3. laughing

| CbCx explică (pentru TheRealFantasy):

Ai dreptate! De fapt e oarecum logic asta. Mie mi-a spus asta tot un profesor de mate, dar care se pare, după cum a și recunoscut, că nu prea știe multe in ceea ce priveste politehnica.
Multumesc!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru CbCx):

Cu placere! ^^
Eu sunt doar anul 1 la inginerie mecanica pe engleza si am analiza si algebra liniara, la analiza e similar cu ce faci in liceu, sunt notiuni noi, multe, dar bazele sunt tot la ce faci in liceu. Algebra liniara e putin mai aiurea, e cu vectori, multimi si alte notiuni de geometrie/trigonometrie mai mult...
La specializari mai bune ca Electronica si telecomunicatii, Calculatoare si tehnologia informatiei, Energetica, etc. pot fi mai complexe, la mecanica, electrica, la orice pe sectiunea de franceza va fi oarecum mai usoara matematica... :p

| CbCx explică (pentru TheRealFantasy):

Mecanica de la mecanica si mecatronica, nu?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru CbCx):

Mecanica de oriunde, in general in primul an materiile sunt foarte similare, in cadrul aceleiasi facultati sunt aproape identice, altii de la alte specializari din aceeasi facultate cu mine au 3-4 materii diferite, restul sunt exact la fel, difera doar profesorii si salile... laughing

| CbCx explică (pentru TheRealFantasy):

Am înțeles! Multumesc!

| CbCx explică (pentru TheRealFantasy):

Voiam să întreb, dar nu s-a trimis răspunsul. Cum a fost admiterea?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru CbCx):

Naspa... oarecum.
In sensul ca e diferita fata de BAC, si chiar intre facultati e diferenta la examene, destul de mare.
In general se dau 2 examene cu 15 subiecte sau 10 la unele facultati. Mare parte daca stii pentru BAC stii si pentru asta.
Poti sa te uiti pe site-ul lor ca au niste modele de teste pentru admitere care sunt foarte similare cu ce va pica si la examenele propriu-zise.

http://admitere.ncit.pub.ro/moodle_new/

Nu stiu de ce e offline site-ul dar ar trebui sa revina in perioada de primavara-vara, inainte de examene.

In general sunt similare intre facultati, dar sunt doua categorii, alea cu dosar au examen banal, e unul singur de mate si fizica cu 10 subiecte, la cele fara dosar ai doua examene la mate si fizica/chimie/economie/etc. in functie de facultate.
Examenul de la alea cu dosar e o bataie de joc pe langa celelalte, chiar si pe langa bac. Cred ca e mai usor si decat un test din liceu... :))

A da si la alea cu dosar platesti pentru fiecare taxa de inscriere, la alea fara dosar platesti o singura data taxa si poti da la cate vrei, chiar si la toate astea.
Si ca tot veni vorba de taxa, fa-ti preinscrierea in aprilie-iulie pe site-ul lor, iti dau reducere la taxa de admitere, daca are relevanta, e gen 10-15%. :))

| CbCx explică (pentru TheRealFantasy):

Mulțumesc mult de informații!

| TheRealFantasy a răspuns (pentru CbCx):

Cu placere... tongue