| TheBlackEmo a întrebat:

La postliceală cu taxă mai trebuie să dau examen de admitere?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Examene de admitere se dau in cazul cand sunt mai multi candidati decat locuri si daca nu se rezolva suplimentarea locurilor.
In multe locuri insa se dau teste de aptitudine si selectia se face in timpul pregatirii (ca in cazul facultatilor).

| DrGoogle a răspuns:

De obicei nu se da examen, se intra pe baza dosarului, am impresia ca nici diploma de bac nu iti mai trebuie

| Goddess23 a răspuns:

La mine in oras nu se da examen de admitere la postlicealele cu taxa. Se da examen la jumatatea anului si la sfarsitul acestuia, proba scrisa si orala. Pe langa asta, profesorii de la fiecare materie examineaza elevii cu extemporale, teste.