| GolopențaAdrian a întrebat:

La postliceala sanitara ce sa aleg dintre:Asistent medical generalist sau asistent medical farmaceutic? Ce materii trebuie sa stiu la cele doua? Cum se face orele la o postliceala(la orele de practica ma refer)? Si alte detalii daca mai sunt puteti sa mi le dati.

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La postliceala sanitara ce sa aleg dintre:Asistent medical generalist
îți duci viața într-un spital, clinică, sanatoriu
sau asistent medical farmaceutic?
îți duci viața într-o farmacie.
Ce materii trebuie sa stiu la cele doua? Cum se face orele la o postliceala(la orele de practica ma refer)?
Orele de practică la spital sau la o farmacie.

| Catrice a răspuns:

La prima te axezi pe biologie și medicina, la a doua pe chimie.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

Care materie e mai usoara dintre chimie si biologie?

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

What?! N-aI făcut materiile astea în școală? E inutil să-ți spun ca chimia, dacă tu nu o înțelegi. Sau invers. N-am de unde știi cu care te descurci mai bine.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

La bio ma descruc mai bine ca la chimie mai ales la probleme

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu faci probleme, ci teorie...

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

La chimie?

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

La ambele.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

Aha multumesc! Oricum cu anatomia este mai usoara ca am dat bac din biologie animala si vegetala si la animal e valabil ca si la om

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Chiar deloc rolling on the floor
Aia nu e nici baza a ce studiezi la postliceala.
Depinde acum de profesori cat de 'avansat' predau.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

Inseamna ca la postliceala am mai mult de invatat?

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Mult mai mult, evident.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

Da dar oricum la postliceala nu faci atatea ore ca la zi

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Materia de a 11-a în 2 luni jumătate. Unora li se pare puțin.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

E greu pentru ca materia e adunata toata in 2 luni jumate deci asta e problema!

| Catrice a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asta e, la facultate e și mai mult de învățat.

| GolopențaAdrian explică (pentru Catrice):

Normal ca e

| StrongHeart a răspuns:

La generalist e mai bine financiar cred.