| oceanoflove a întrebat:

La trenuri denumierea R-E inseamna regio express dar ce fel de tren este? Adica R (regio) e pentru fostele personale, iar IR (inter regio) pentru rapide si accelerate. Si inca o intrebare la transportul aerian cand schimbi un avion cu un alt avion ca sa ajungi la destinatie se numeste escala, la trenuri e alta denumire?

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

La trenuri e cu legătură.

| mont a răspuns:

Regioexpress e taxat ca și regio dar deregula se face și rezervare de loc. Timpul e doar o idee mai lung decât la InterRegio - avantaj călător.

La trenuri se zice tren de legătura.