| anonim_4396 a întrebat:

La un supermarket,daca casierul da rest o suma mai mare de bani si clientul se intoarce sa o restituie, casierul poate verifica pe moment lipsa banilor din casa? Sau de abia la sfarsitul zilei se face acest lucru?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt probleme la casa, acesta se inchide pentru un timp si se face verificarea monetarului, cu ajutorul casierului sef.

| LTAA a răspuns:

Abia la finalul programului. Crezi că stă să numere banii după fiecare client?

| Dumbi a răspuns:

Sincer… Eu nu m-as intoarce, banii ii castigi greu si ii cheltui repede. Mi s-a intamplat, mama m-a trimis o data la magazin cu o hartie de 100 de lei, am cumparat ceva mai mult de 50 de lei, si casierita mi-a dat restul si inca 50 de lei, ghici cine s-a facut cu 50 de lei?laughing Dar daca as fi uitat sa ii dau niste bani pe care ar fi trebuit sa ii dau, m-as fi intors.

La sfarsitul zilei se face un zet la fiecare casa de marcat, iar daca iese pe minus o casa, seful ori e inganduitor(a gresit o data, sunt si ei oameni) ori o pune sa plateasca din salariul sau suma respectiva. Daca clientul se intoarce cu restul in plus, casierita poate sa verifice bonul clientului, si daca acea suma este in plus sa o bage in casa de marcat, nu sa bage codul si sa deschida casa(se face bon asa), cand e cineva la rand si vrea sa achite ce a cumparat, sa puna suma respectiva acolo.
Daca nu a pus acea suma atunci acolo, poate sa o puna la final, cand se face zetul. Dar daca vrei sa te angajezi la un supermarket si nu stii ce sa faci in aceasta problema, poti sa intrebi o colega/coleg si o sa te invete.