Stefan
| Stefan a întrebat:

Locuiesc la curte, exista o lege s-au un anumit program ce trebuie respectat de toti vecinii. Concret, copii de pe steada bat mingea de gardul meu, mingea ajunge si an curte unde cu truda am flori, pomi etc.Nu se tine cont de nici un program de joaca, seara dupa orele 22 se aduna an gasti, tipa, deranjeaza pe toti vecinii si nimeni nu zice nimic.Rog cine stie daca exista vreun regulament sau lege ce nu se respecta.

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Am sa va fac trimitere la textul de lege. Este vorba despre Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice. Conform art. 2 din acest act normativ "constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
28) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de
zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
29) tulburarea linistii locatarilor între orele 22, 00-8, 00, prin
producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;"
Sanctiunea aplicata este amenda.

3 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Deranjarea ordinii publice care se sanctioneaza cu amenda.
Daca chiar vrei sa fii un vecin rau, de ala pe care-l urasc toti copii. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand le prinzi mingea in gradina. le dai doua inapoi.nu ai cutit? eu asa i-am vindecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
am 12 ani si stiu ce sa faci
ia-ti un caine sau daca ai
dai rumu seara si cand da mingea in curtea ta te faci ca nu auzi si ei zice sa nu intre in curte ca ii musca cainele
crede-ma va functiona sau ia-ti un pitbul asa a facut matusa
a luat pitbul si cand dadea mingea in curte cainele in 10 secapargea mingea