| Joker3134 a întrebat:

Lovirea unui politist accidentala, gen voiai sa lovesti pe altcineva si s-a intamplat... duce la dosar penal? Sau doar amenda?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Duce la dosar penal!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lovirea oricui duce la un dosar penal

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Da se primeste daca este depusa o plangere

ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

| minrest a răspuns:

Hai sa luam mai bine cazul ca nu voiai sa lovesti pe nimeni si nici nu esti vinovat de nimic, totusi lovesti un politist. Atunci nu ai nici o raspundere.

| CEACLIU a răspuns:

Dosar penal daca politistul e bulangiu.